środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Chów otwarty – nabór do 20 grudnia!

spot_img

Zgodnie z zapewnieniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z piątkowej (4 grudnia br.) konferencji prasowej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków na: „Pomoc dla producentów trzody chlewnej którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID-19”. Wsparcie adresowane jest przede wszystkim do producentów trzody chlewnej pracujących w oparciu o tzw. chów otwarty. 

Nawet ponad 23 tysiące złotych

Pomoc udzielana będzie w wysokości:

  • 4 500 zł – przy utrzymywaniu  średnio dziennie co najmniej 21 świń i nie więcej niż 50 świń,
  • 14 900 zł – przy utrzymywaniu  średnio dziennie powyżej 50 świń i nie więcej niż 200 świń,
  • 23 800 zł – przy utrzymywaniu  średnio dziennie  powyżej 200 świń.

Przy czym, wysokość powyższego wsparcia, łącznie z kwotą „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” (PCOVID-19-PROW) z innych tytułów niż posiadanie świń, nie może przekroczyć równowartości 7 tys. euro (przeliczonej według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego ustalonego na dzień udzielenia niniejszej pomocy).

Natomiast podstawa wyliczeń, czyli: średnia dzienna liczba świń oznakowanych oraz zarejestrowanych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, o którym mowa w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, stanowi iloraz sumy dziennej liczby świń utrzymywanych w gospodarstwie w okresie od 1 marca do 15 lipca 2020 r. oraz liczby 137.

Kto może złożyć wniosek?

Wnioski składać mogą producenci świń będący mikro, małymi albo średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 702/2014, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19

Wnioskować o wsparcie mogą ci producenci świń, którzy w okresie od 1 marca do 15 lipca 2020 r. utrzymywali w gospodarstwie średnią dzienną liczbę świń wynoszącą co najmniej 21 sztuk. Warunkiem jest też niekorzystanie z innych form pomocy dla hodowców trzody chlewnej w ramach wsparcia dotyczącego strat wynikających z obostrzeń w związku z pandemią COVID-19 (szczegóły na stronie ARiMR). 

Niniejsze wsparcie może być natomiast kumulowane z innymi pomocami przyznanymi na podstawie „Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” (Komunikat Komisji Europejskiej 2020/C 91 I/01 z dnia 19.03.2020 r. z późn. zm.), z tytułu prowadzenia działalności w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych. Jednak łączna kwota pomocy uzyskanej w ramach „Tymczasowych ram …” nie może przekroczyć 100 000 EURO.

Termin i składanie wniosku 

Nabór trwa do 20 grudnia br. Wnioski składać można w Biurach Powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń. Przy czym za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu wniosku do właściwego terenowo Biura Powiatowego Agencji.

Wniosek można przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) przesyłką rejestrowaną. Można także dostarczyć je do specjalnych wrzutni. Formularze i instrukcje wypełniania wniosków oraz szczegółowe zasady dotyczące uprawnień do skorzystania z pomocy dostępne są na stronie internetowej ARiMR. 
 
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x