piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Chińskie grunty rolne są w poważnych tarapatach

spot_img

Tak brzmi tytuł analizy przeprowadzonej przez Zongyuan Zoe Liu, felietonistkę w Foreign Policy oraz członka międzynarodowej ekonomii politycznej w Council on Foreign Relations.

Autorka napisała: „Przywódcy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) rozumieją, że „dla cesarza lud jest niebem; dla ludzi jedzenie jest niebem”, jak głosi tradycyjne przysłowie, i priorytetowo potraktowali bezpieczeństwo żywnościowe jako warunek wstępny utrzymania władzy, zwłaszcza po katastrofalnych klęskach głodu ery maoistów.

Przez dziesięciolecia kartki były niezbędne do zakupu jakiejkolwiek żywności – system ten zakończył się dopiero w 1995 roku, chociaż w większości miast do połowy lat 80.

Nie dziwi zatem, że pierwsza deklaracja polityczna wydawana każdego roku przez najwyższe władze, od 2004 r. koncentruje się na bezpieczeństwie żywnościowym oraz trzech kwestiach: rolnictwie, wsi i rolnikach.

Ten rok nie jest wyjątkiem, jako że Komitet Centralny KPCh i Rada Państwa wspólnie wydały długo oczekiwany dokument na rok 2023 (w dniu 2 lutego 2023).

 Dokument o ogromnej wadze określa dwa kluczowe priorytety: zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i ochronę gruntów rolnych.

Liu kontynuowała: „Xi ma rację, uznając, że ochrona gruntów rolnych jest niezbędnym czynnikiem w dążeniu do samowystarczalności żywnościowej. W ostatnich latach Chiny doświadczyły alarmującego poziomu utraty i spadku gruntów rolnych. Najnowsze badanie użytkowania gruntów wykazało, że całkowita powierzchnia gruntów ornych w Chinach zmniejszyła się z 334 mln akrów w 2013 r. do 316 mln akrów w 2019 r., co stanowi stratę o ponad 5 procent w ciągu zaledwie sześciu lat.

Autorka doszła do wniosku: „Jeśli ożywienie gospodarcze Chin i ich dalszy wzrost będą napędzane sprzedażą gruntów i rynkiem nieruchomości, priorytetowe traktowanie przez Xi bezpieczeństwa żywnościowego oznacza, że chińskie podmioty będą musiały rozpocząć bardziej agresywne zakupy gruntów za granicą.

Podczas gdy obecny teatr rywalizacji między USA a Chinami koncentrował się na przemyśle układów scalonych i półprzewodników, może pojawić się nowy front w postaci rywalizacji o grunty rolne i technologie rolnicze. Partia może przetrwać niepowodzenia w wojnie o chipy, ale stawka jest znacznie wyższa w walce o bezpieczeństwo żywnościowe. Niepowodzenie na froncie bezpieczeństwa żywnościowego zagrozi przetrwaniu reżimu”.

Warto wspomnieć, że Chiny posiadają obecnie olbrzymie zapasy zbóż. USDA prognozuje, że na koniec sezonu 2022/23 w Chinach zmagazynowane będzie 207 mln ton kukurydzy i  145 mln ton pszenicy. Oznaczać to będzie, że 70% globalnych zapasów kukurydzy i 54% pszenicy zlokalizowane będzie w Chinach.

Źródło: foreignpolicy-com, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x