Według wstępnego raportu GUS (z 31.08.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 10,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
Jest to kolejny (szósty) miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym. Oznacza to (jeśli potwierdzą się dane w finalnym odczycie), że sierpniowy wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od lutego 2022 roku.
Dane o GUS były nieco gorsze od oczekiwań, ponieważ średnia prognoz analityków wynosiła: 10,0% r/r.
Spadek tempa inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w sierpniu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (16,1% w skali roku). Warto zauważyć, że w skali 2 lat ceny w lipcu wzrosły aż o 26,2%!
Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w sierpniu o 12,7% r/r, nośników energii wzrosły o 13,9%, ale ceny paliw do prywatnych środków spadły o 6,1%.
Złą informacją jest to, że ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych przestały spadać w ujęciu miesięcznym, a winę tego ponoszą drożejące paliwa.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się o 1% (-1,2% w lipcu), nośników energii nie zmieniły się. Jednocześnie ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 1,9 procent w porównaniu do lipca.
Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali rocznej (w %):
W UE tylko Węgrzy gorzej radzą sobie z walką z inflacją!
Dane Eurostat na temat inflacji konsumenckiej w lipcu 2023:
Źródło: GUS, Eurostat