poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł w lipcu do 10,8%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 31.07.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu o 10,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Jest to kolejny (piąty) miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym. Oznacza to (jeśli potwierdzą się dane w finalnym odczycie), że lipcowy wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od lutego 2022 roku.

Dane o GUS były lepsze od oczekiwań, ponieważ średnia prognoz analityków wynosiła: 10,9% r/r i -0,1% m/m.

Spadek tempa inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w lipcu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (15,6% w skali roku). Warto zauważyć, że w skali 2 lat ceny w lipcu wzrosły aż o 27,0%!

Dobrą informacją jest to, że ceny całego koszyka cen towarów i usług konsumpcyjnych spadły     w stosunku do czerwca 2023.

Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły  w lipcu o 15,6% r/r, nośników energii wzrosły o 16,7%, ale paliw do prywatnych środków spadły o 15,5%.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 1,2% m/m, nośników energii nie zmieniły się, a paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 0,4%.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali rocznej (w %):

Polska jest w ścisłej unijnej czołówce rankingu krajów najgorzej radzących sobie z inflacją!

Dane KE na temat inflacji za czerwiec 2023:

Źródło: GUS, Bankier.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x