sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Tylko notowania giełdowe rzepaku spadły w skali minionego tygodnia

spot_img

Uspokojenie obaw o dostępność na globalnym rynku zbóż i oleistych z basenu Morza Czarnego w połączeniu z poprawą pogody w USA wywołało korektę spadkową w notowaniach kontraktów giełdowych w drugiej połowie minionego tygodnia. W konsekwencji, skala tygodniowych wzrostów zbóż i soi zmalała, a rzepak (Paryż i Winnipeg) stracił na wartości w tygodniu kończącym się 28-lipca 2023.

Wycofanie się z umowy zbożowej przez Rosję, poparte systematycznym ostrzałem Odessy (też portu) i na razie jednorazowym atakiem na porty naddunajskie wywołało skokowe wybicie notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych na początku drugiej połowy lipca. Wzrosty trwały do minionego wtorku (25.07.2023), a uczestnicy rynku szybko przyzwyczaili się do zamknięcia portów Wielkiej Odessy. Jednocześnie Rosja powstrzymywała się od kolejnych bombardowań portów naddunajskich, które są teraz głównym kanałem eksportującym ukraińskie towary rolne. Nie padały też kolejne groźby ze strony Ukrainy, że może na zasadzie odwetu torpedować ruch statków przewożących rosyjskie zboża.

Warto zauważyć również odwrócenie tendencji na rynku eurodolara. Po silnym wzroście wartości euro, ostatni tydzień przyniósł osłabienie wspólnej waluty (też złotego), co oczywiście jest korzystne dla eksportu z Europy, ale może ograniczać popyt na amerykańskie towary.

Giełda w Paryżu:

W skali tygodnia (przy dużej zmienności) unijna pszenica podrożała o skromne 0,5 euro (+15,5 euro tydzień wcześniej). W konsekwencji najbliższa seria pszenicy zakończyła piątek ceną 242,0 eur/t.

Wyceny unijnej kukurydzy wzrosły w minionym tygodniu o prawie 9 euro (+9 euro tydzień wcześniej) do prawie 248 eur/t na koniec tygodnia.

Unijny rzepak (kontrakt sierpniowy wygasający z końcem lipca) potaniał  o 50,75 euro (+4,5 euro tydzień wcześniej) w minionym tygodniu do poniżej 420 eur/t, naśladując korektę spadkową kanadyjskiej canoli i pod presją trwających w Europie zbiorów.

Na wykresach, notowania unijnej kukurydzy, nawet po małej korekcie, utrzymują się w okolicy 4-miesięcznego szczytu zaliczonego 24-lipca. Ceny pszenicy cofnęły się o prawie 20 euro ze swoje go kilkumiesięcznego maksimum zaliczonego na starcie poprzedniego tygodnia. Nadal zboże to wyceniane jest w Paryżu o 30 euro więcej niż wyniosły tegoroczne minima z końca maja.

Rzepak (sierpniowy i listopadowy kontrakt) przekroczył 19-lipca (na moment) poziom 500 eur/t zanim notowania kontraktu spadły w minionym tygodniu do 420 eur/t (seria na sierpień) i poniżej 460 eur/t z dostawą w listopadzie.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x