wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Unijny kontrakt na rzepak były liderem ubiegłotygodniowej przeceny

spot_img

Notowania unijnego rzepaku zamknęły piątek ceną zbliżoną do 425 eur/t po spadku o prawie 4% w skali tygodnia (kończącego się 06.10.2023). Są to poziomy widziane ostatnio w końcówce lipca tego roku. Ceny olejów roślinnych i nasion oleistych (wykorzystywane są do produkcji biodiesla) spadały w minionym tygodniu pod presją kilkunastoprocentowej przeceny na rynku ropy po tym jak Rosja zdecydowała się znieść zakaz eksportu krajowego diesla, a zapasy benzyny mocno wzrosły w USA. Notowania oleistych pozostają również pod presją trwających w USA i Kanadzie zbiorów soi i canoli i dominacji Brazylii w eksporcie soi.

Wyceny zbóż w Paryżu także spadły w skali tygodnia. Liderem przeceny była kukurydza (-1,7% w skali tygodnia). W przypadku serii listopadowej kontraktu na to zboże notowania osiągnęły w czwartek historyczne minima (tej konkretnej serii) z ceną nieco poniżej 205 eur/t.

Tygodniowy spadek notowań pszenicy był niewielki i wyniósł 0,75 euro do 234,75 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Kontrakt grudniowy na pszenicę już od połowy sierpnia porusza się w  trendzie bocznym w przedziale 232-244 eur/t (ceny zamknięcia).

Tym razem unijna pszenica cierpiała z powodu korekty wzrostowej w notowaniach euro do dolara i nie wykorzystała ubiegłotygodniowego odbicia notowań pszenicy SRW w Chicago.

Rynek kukurydzy jest pod presją postępujących zbiorów na półkuli północnej i niewielkiego popytu ana amerykańskie ziarno. Pszenica reaguje na zmieniające się perspektywy podaży ze strony Ukrainy i ciągłą dominację Rosji w eksporcie tego zboża.

Uruchomienie przez Ukrainę własnego korytarza zbożowego przy dziele międzynarodowych ubezpieczycieli przyniosło poprawę nastrojów i spadek notowań obu głównych zbóż na giełdach światowych. Spadkom sprzyjały też plotki o możliwości powrotu Rosji do umowy zbożowej. Jednak ceny odrobiły część strat gdy wywiad brytyjski zdradził plany zaminowania podejścia do ukraińskich portów Wielkiej Odessy przez Rosjan.

W poniedziałek (09.10.2023) notowania zbóż i oleistych zauważalnie rosną, wspierane przez kilkuprocentowe odbicie notowań ropy po wybuchu wojny między Izraelem i Hamasem.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste

Wykresy notowań najbliższego kontraktu futures na 06.10.2022:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło: Euronext-Paryż, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x