czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Unijne kontrakty na zboża i rzepak zaliczyły kolejny wzrostowy tydzień

spot_img

Tydzień kończący się 22-go marca był wzrostowy dla giełdowych notowań obu unijnych kontraktów na zboża i dla rzepaku. W Paryżu notowania najbliższej serii kukurydzy i pszenicy wzrosły w skali tygodnia o ponad 6%, a o połowę mniej podrożał rzepak. Dla kukurydzy był to trzeci z rzędu wzrostowy tydzień.

Unijna kukurydza podrożała o ponad 10% w marcu

Na globalnym rynku kukurydzy widoczne jest w marcu ożywienie popytu ze strony importerów, po tym jak ceny spadły na kilkuletnie minima. W konsekwencji notowania giełdowe tego zboża rosły przez trzy kolejne tygodnie z rzędu. Paryski kontrakt na kukurydzę (termin czerwcowy) zamknął tydzień ceną 193,5 eur/t, drożejąc w marcu o 11%.

Notowania giełdowe pszenicy rosły drugi tydzień z rzędu

Giełdowe ceny pszenicy unijnej zaczęły rosnąć od drugiego tygodnia marca. Wpłynęło na to kilku czynników. Jednym z nich było nasilenie bombardowań infrastruktury w portach Wielkiej Odessy, co oczywiście grozi zakłóceniem dostaw ukraińskiego ziarna. Kolejnym prowzrostowym czynnikiem są oczekiwania mniejszego areału zasiewów pszenicy w Europie, a w konsekwencji gorszych zbiorów w 2024 roku.

Wreszcie ceny zaczęły rosnąć również pod wpływem obaw, że ograniczony zostanie import zbóż z Ukrainy i Rosji do UE, czego domaga się od Komisji Europejskiej kilka krajów, w tym sąsiedzi Ukrainy i Francja.

Na globalnym rynku pszenicy nadal dominuje Rosja, a importerzy niechętnie akceptują na razie wyższe ceny. Świadczą o tym anulowane przez Chiny duże zakupy pszenicy w USA i Australii. Także ostatni przetarg zorganizowany przez Egipt zakończył się zakupem jedynie dwóch partii (110 tys. ton) rumuńskiej i bułgarskiej pszenicy. Ziarno francuskie było o 10 usd/t droższe ze względu na wyższy koszt frachtu.

Wzrostom notowań sprzyja kupno kontraktów przez inwestorów finansowych

Ceny giełdowe zbóż rosną, ponieważ inwestorzy spekulacyjni zamykają część swoich krótkich pozycji (odkupują kontrakty) po tym jak notowania giełdowe zbóż i soi spadły na 3-4 letnie minima i zabrakło na razie nowych wiadomości rynkowych, które mogłyby uzasadniać jeszcze niższe ceny.

Rzepak korzysta z odbicia na rynku canoli i ropy

W Paryżu rzepak (seria najbliższa) zamknął piątek ceną 448,25 eur/t po wzroście o blisko 12 euro w skali tygodnia. Co ciekawe, rzepak jest już o kilka procent droższy niż przed rokiem.

Odbiciu notowań unijnych nasion sprzyjają ostatnie wzrosty wycen kanadyjskiej canoli, droga ropa naftowa i słabsze oczekiwania zbiorów w 2024 roku u kilku dużych producentów nasion rzepaku.. Znaczny spadek areału rzepaku spodziewany jest w UE, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Strategie Grains przewiduje spadek zasiewów w UE-27 o 8% w stosunku do 2023 r., podczas gdy UkrAgroConsult wskazuje na 9% spadek ukraińskiej zasiewów w 2024 r. Jednocześnie niezwykle trudne warunki powinny obniżyć obszar zasiewów w Wielkiej Brytanii o ponad ¼ w stosunku do 2023 roku.

Oficjalne szacunki płynące z Kanady pokazują, że tamtejsi rolnicy zamierzają zasiać o 3% mniej canoli pod tegoroczne zbiory.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 22.03.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x