sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Unijna pszenica jest najtańsza od połowy roku w obliczu braku konkurencyjności na rynku eksportowym

spot_img

Drożejące euro szkodzi eksportowi z UE

Gwałtowny wzrost kursu euro do dolara (wtorek) obniża konkurencyjność francuskiego (też unijnego) eksportu pszenicy w sytuacji i tak olbrzymiej konkurencji dostawców z Rosji i Ukrainy. Stąd notowania grudniowej serii pszenicy spadły o 5,5 euro od poniedziałku, a środowe zamknięcie 228,25 eur/t jest najniższe od początku czerwca tego roku.

Notowania pszenicy w Paryżu (termin na grudzień w eur/t):

Powodem gwałtownego osłabienia dolara (umocnienia euro, też złotego) były wtorkowe dane o inflacji w USA. Wskaźnik CPI spadł tam do 3,2%, bardziej od oczekiwań. Dane te w połączeniu z wcześniejszymi, które pokazały wzrost bezrobocia w USA podsunęły inwestorom pomysł, że FED zakończy podnoszenie stóp procentowych. Spowodowało to natychmiastowy odpływ kapitału z rynku amerykańskich obligacji na rynki akcji (też polskich).

Tempo unijnego eksportu pszenicy  spadło o ¼ na początku sezonu 2023/24

Dane KE pokazują, że eksport pszenicy miękkiej z UE obniżył się w tym sezonie o 26% (na 07.11.2023) do 10,2 mln ton. Zdaniem KE do końca tego sezonu kraje UE-27 wyeksportują 31 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 32,7 mln ton sezon wcześniej.

 Aby osiągnąć ten cel, tempo eksportu będzie musiało mocno wzrosnąć w kolejnych miesiącach sezonu. Oznacza to konieczność dostosowywania się unijnych cen (głównie francuskich) do tych oferowanych przez rosyjskich i ukraińskich dostawców. W przeciwnym razie unijne zapasy (głównie francuskie) mocno wzrosną na koniec sezonu. Trzeba zauważyć, że dostawcy pszenicy do Afryki z basenu Morza Czarnego mają znacznie niższe koszty frachtu.

Zapasy zbóż we Francji mocno wzrosną na koniec tego sezonu

FranceAgriMer opublikował w połowie miesiąca prognozy zapowiadające wzrost zapasów wszystkich zbóż na koniec sezonu 2023/2024 we Francji.

Listopadowa prognoza zapasów zbóż we Francji na koniec sezonu 2023/24:

  • pszenica miękka: 3,06 mln ton wobec 2,78 mln ton w zeszłym miesiącu i 2,55 mln ton w sezonie 2022/23;
  • jęczmień: 1,71 mln ton wobec 1,66 mln ton w zeszłym miesiącu i 1,02 mln ton w sezonie 2022/23;
  • kukurydza: 1,88 mln ton wobec 1,64 mln ton w zeszłym miesiącu i 1,66 mln ton w sezonie 2022/23.

Prognozowany wzrost zapasów jest wynikiem silnej konkurencji ze strony producentów z basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina, Rumunia i Bułgaria).  

Źródło: barchart.com, KE, FranceAgriMer

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x