niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Tempo rocznej inflacji spadło w maju do 13%, a w skali miesiąca ceny przestały rosnąć

spot_img

Według czwartkowego (15.06.2023) raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 13,0% (14,7% w kwietniu) w stosunku rocznym. W tym, wzrost cen towarów sięgnął 13,3%, a usług 12,3% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

W skali miesiąca ceny towarów i usług nie zmieniły się po wzroście o 0,7% w kwietniu.

Spadek rocznego tempa majowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w maju 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 13,9%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce o prawie 26,9%.

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – 21,4% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 19,6%.

Na szczęście w stosunku do poprzedniego miesiąca (kwietnia) ceny towarów i usług nie zmieniły się po 15 miesiącach wzrostowych.

W skali miesiąca żywność podrożała o 0,5%, użytkowanie mieszkania (w tym nośniki energii) potaniało o 0,1%,  a paliwa do prywatnych środków są tańsze o 4,8% w stosunku do kwietnia.

Zmiany cen żywności

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x