sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Także w sierpniu Rosja dominuje w eksporcie pszenicy, wywierając presję na światowe ceny

spot_img

Ceny giełdowe pszenicy wprawdzie wzrosły od swoich długoterminowych minimów z przełomu maja i czerwca, to jednak ciągle utrzymują się na niskim poziomie ze względu na olbrzymią konkurencję na międzynarodowym rynku. Ten zdominowany był w poprzednim sezonie i jest w obecnym przez Rosję. Potwierdzają to sierpniowe przetargi organizowane przez Egipt (największy importer pszenicy na świecie).

We wtorek 8-go sierpnia 2023 r. egipski GASC kupił 235 tys. ton rosyjskiej pszenicy na przemiał. Średnia cena to 278,49 USD/t CIF. Oznacza to wzrost o 14,81 USD/t w stosunku do poprzedniego przetargu.

Wyniki przetargu GASC

Wcześniejszy przetarg GASC

2 sierpnia 2023 r. GASC zakupił 360 tys. ton rosyjskiej i rumuńskiej pszenicy. Z tego 300 tys. ton zakupionej pszenicy pochodzi z Rosji, a cena FOB wyniosła 250 USD/t i 264 USD/t na bazie CIF.  Kolejne 60 tys. ton dostarczy Rumunia, a cena FOB sięgnęła 249 USD/t i 234,05 USD/t z frachtem (CIF).

Lipiec był rekordowy dla rosyjskiego eksportu pszenicy!

Według wstępnych danych Federacja Rosyjska wyeksportowała w lipcu rekordowe (dla tego miesiąca) 4,54 mln ton pszenicy, czyli 1,5 razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, informuje Interfax, powołując się na dane monitoringowe Rosyjskiej Unii Zbożowej.

Wysyłka wszystkich zbóż z Rosji w zeszłym miesiącu wzrosła 1,6 razy, do 5,678 mln ton. W tym jęczmienia wywieziono 822 tys. ton wobec 313 tys. ton rok wcześniej (2,6 razy więcej), kukurydzy – 319,4 tys. ton wobec 227 tys. ton (wzrost o 41%).

Jak zaznaczyła dyrektor działu analitycznego RZS Olena Tyurina, głównym odbiorcą rosyjskiej pszenicy w lipcu była Arabia Saudyjska, do której wysłano 578 tys. ton. Do Egiptu wysłani 467 tys. ton.

Kraje Ameryki Łacińskiej należą do aktywnych kierunków eksportu. Stąd przesyłki do Brazylii wyniosły 62 000 ton, do Peru – 49 000 ton. Rok temu krajów tych nie było wśród odbiorców rosyjskiej pszenicy.

W sumie pszenicę z Federacji Rosyjskiej wysłano w lipcu do 33 krajów, a rok temu do 26.

Według USDA Rosja wyeksportowała w zakończonym już sezonie rekordowe 44,5 mln ton, a eksport powinien wzrosnąć do 46,5 mln ton w sezonie 2023/24.

Rosja – produkcja, konsumpcja i zapasy pszenicy według USDA (mln ton):

Źródło: APC-Inform, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x