czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Światowe ceny żywności ustabilizowały się w czerwcu po trzech miesiącach wzrostu

spot_img

Indeks cen żywności FAO* wyniósł w czerwcu 2024 r. 120,6 punktu. Oznacza to poziom niezmieniony w stosunku do skorygowanej wartości z maja.

Warto przypomnieć, że Indeks cen żywności FAO rósł od marca do maja, ale ciągle wskaźnik ten pozostał o 2,1% niższy od odpowiadającej mu wartości z czerwca 2023 roku i aż 24,8% poniżej najwyższego poziomu 160,3 punktu osiągniętego w marcu 2022 r.

Wykres indeksu cen żywności FAO w ujęciu miesięcznym

Czerwcowy spadek cen zbóż zrównoważył wzrost cen olejów roślinnych, cukru i nabiału

Indeks światowych cen żywności nie zmienił się w czerwcu, ponieważ wzrosty wskaźników cen olejów roślinnych, cukru i przetworów mlecznych zrekompensowały niższe wskaźniki cen zbóż, podczas gdy wskaźnik światowych cen mięsa pozostał na niemal niezmienionym poziomie.

Wykres zmian poszczególnych grup towarów wchodzących w skład Indeksu cen żywności FAO

Źródło: FAO

* W przeciwieństwie do innych grup towarów, większość cen wykorzystywanych do obliczenia Indeksu Cen Mięsa FAO nie jest dostępna w momencie obliczania i publikacji Indeksu Cen Żywności FAO; dlatego też wartość Indeksu Cen Mięsa za ostatnie miesiące wyznaczana jest na podstawie mieszaniny cen prognozowanych i obserwowanych. Może to czasami wymagać znacznych korekt końcowej wartości Indeksu Cen Mięsa FAO, co z kolei może wpłynąć na wartość Indeksu Cen Żywności FAO.

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x