Światowe notowania zbóż i nasion oleistych pozostają w końcówce sierpnia na wysokich poziomach w oczekiwaniu na pełne dane o produkcji pszenicy na półkuli północnej i mające dopiero nadejść zbiory kukurydzy i soi. Pogoda w Stanach Zjednoczonych i jej wpływ na dwie największe uprawy jest cały czas monitorowana.
Po wzrostach w tygodniu kończącym się 27-go sierpnia ten tydzień zaczął się od dużego spadku notowań amerykańskich kontraktów. W konsekwencji kukurydza i soja straciły w w poniedziałek (30.08.2021) w Chicago całe ubiegłotygodniowe zyski, a pszenica zamknęła dzień najniżej od miesiąca. Główną przyczyną poniedziałkowych spadków był huragan Ida, który uderzył w południową część Stanów Zjednoczonych, w tym elewatory zbożowe zlokalizowane przy rzece Missisipi w pobliżu Zatoki Meksykańskiej.
Żywioł zakłócił dostawy zbóż i soi z wybrzeża Zatoki Missisipi, które odpowiadają za około 60% eksportu USA. Uszkodzeniu uległ np. elewator eksportowy firmy Cargil w Luizjanie. Inni potentaci w obrocie zbożem szacują jeszcze szkody w ich elewatorach
W Paryżu zmienność notowań była w poniedziałek niewielka, ale wyceny rzepaku utrzymują się w okolicy tegorocznych maksimów. UE będzie musiała zaimportować 6 mln nasion, a jej główny dostawca, czyli Kanada zaliczy w tym roku bardzo słabe zbiory.
Egipski GASC nabył w poniedziałek (30.08.2021) pszenicę pochodzącą z Rumunii i Ukrainy (oba te kraje odnotują w tym roku rekordowe zbiory pszenicy) w cenie o ok. 10 usd/t wyższej niż na poprzednim przetargu.
Zmiany okresowe notowań:
Tydzień poprzedzający:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30.08.2021):
GIEŁDA W PARYŻU:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż