Według piątkowego (15.09.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w sierpniu w stosunku do miesiąca poprzedniego. W lipcu ceny te spadły lekko w skali miesiąca.
W skali miesiąca żywność potaniała w sierpniu o 1,0% po spadku o 1,3% w lipcu. Od początku roku żywność drożeje jednak w sklepach o 4,2%.
Warto dane o cenach żywności w sklepach skonfrontować z danymi GUS pokazującymi zmiany cen skupu podstawowych produktów rolnych.
Według GUS ceny płacone rolnikom mocno spadają od stycznia tego roku w ujęciu miesięcznym.
Łącznie od początku roku do lipca (tu dane GUS się kończą) ceny skupu podstawowych produktów rolnych obniżyły się aż o 18,4%. W tym samym czasie wskaźnik cen żywności w sklepach wzrósł o 5,4%.
W ujęciu rocznym (lipiec2022 do lipiec 2023) ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły 11,8%. Za żywność kupowaną w sklepach trzeba było w lipcu zapłacić średnio aż o 15,6% więcej niż rok wcześniej.
Tylko częściowo niechęć do obniżek cen żywności można uzasadnić wzrostem kosztów zatrudnienia (wzrost płacy minimalnej) i kosztów energii elektrycznej i cieplnej (koszty paliw, czyli też transportu spadły r/r).
Oznacza to, że sieci handlowe czerpią duże zyski z handlu żywnością. Realne ceny w sklepach pojawiają się jedynie w trakcie sprzedaży promocyjnych, ale dotyczą zwykle wielopaków.
Źródło: GUS