Co znajdziesz w artykule?
Tydzień kończący się 15-go marca był wzrostowy dla giełdowych wycen obu unijnych kontraktów na zboża i dla rzepaku. Liderem ubiegłotygodniowego odbicia była kukurydza i rzepak. Notowania unijnej pszenicy wzrosły w tym samym czasie w tylko niewielkim zakresie.
Rzepak korzysta z odbicia na rynku canoli i soi
Notowania nasion oleistych rosną w marcu po obu stronach Atlantyku. Głównym motorem napędowym jest rekordowy przerób soi w USA, oraz gwałtownie rosnące cen oleju palmowego i ropy.
W Paryżu rzepak (seria najbliższa) zamknął piątek ceną 436,25 eur/t po wzroście o blisko 13 euro w skali tygodnia. W odbiciu notowań unijnych nasion sprzyjają ostatnie wzrosty za oceanem i słabsze perspektywy nowej produkcji w UE. Według Strategie Grains tegoroczne zbiory rzepaku w UE będą o 8% niższe (r/r) i wyniosą tylko 18,3 mln ton.
Zawęża się różnica wycen pszenicy i kukurydzy ze starych zbiorów
Jeszcze miesiąc temu (15.02.2024) różnica w wycenie starego zbioru pszenicy i kukurydzy sięgała 26 euro na korzyść pszenicy. Na zamknięciu minionego tygodnia było to już tylko 13 euro.
Na globalnym rynku kukurydzy widoczne jest w marcu ożywienie popytu ze strony importerów, gdy ceny spadły na kilkuletnie minima. W konsekwencji notowania giełdowe tego zboża odbiły w górę. Paryski kontrakt na kukurydzę (termin czerwcowy) zamknął tydzień ponad 4% wzrostem do 181,75 eur/t.
Jednocześnie ceny pszenicy ciągle utrzymywane są na niskim poziomie ze względu na dominację na tym rynku dostawców z Rosji i dostępność ukraińskiego ziarna.
Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakt na pszenicę z dostawą w maju podrożał o skromne 1,5 euro (w skali tygodnia) do 195 eur/t. Nieco wcześniej, bo 6-go marca wycena unijnej pszenicy była najniższa od 3,5 roku poziom (188,5 euro/t).
W Chicago pszenica potaniała nawet w skali minionego tygodnia po serii anulowanych transakcji na amerykańską (też australijską i francuską) pszenicę przez Chiny.
Osłabienie euro wsparło dodatkowo wzrosty notowań w Paryżu
Ubiegłotygodniowe zmiany na rynku walutowym sprzyjały wzrostom notowań kontraktów wycenianych w euro, ale szkodziły kontraktom notowanym w usd. Kurs euro do dolara spadł o blisko 0,5% do 1,09 usd za euro, sprawiając mniej atrakcyjnym eksport z USA, a poprawiając nieco opłacalność wysyłek z krajów strefy euro.
Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 15.03.2024):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż