piątek, 23 lutego, 2024

Rosną prognozy zbiorów zbóż i nasion oleistych na Ukrainie

spot_img

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe (UZA) podniosło o 1,1 mln ton, do 81,6 mln ton, swoje wcześniejsze szacunki zbiorów zbóż i roślin oleistych na Ukrainie w 2023 roku. Oznaczać to będzie  11% wzrost w stosunku do ubiegłorocznych 73,8 mln ton.

Wzrosły prognozy dla kukurydzy i słonecznika

„Stały wzrost prognoz tegorocznych zbiorów wynika z korzystnych warunków pogodowych i lepszych plonów. Tym razem wyniki poprawiły się ze względu na zwiększenie oczekiwanych zbiorów kukurydzy i słonecznika” – poinformował 3 listopada serwis prasowy UZA.

Tym samym prognoza zbiorów kukurydzy została podwyższona o 0,8 mln ton, do 28,8 mln ton, a potencjalny eksport może wynieść około 23 mln ton. Według wstępnych danych Ministerstwa Rolnictwa, na dzień 2 listopada z 60% powierzchni zebrano 17,1 mln ton.

Zbiory słonecznika przewidywane są na poziomie 14,2 mln ton, a potencjalny eksport może wynieść 0,6 mln ton. Przerób oleju słonecznikowego w sezonie 2023/24 może osiągnąć 13,2 mln ton.

Szacunki zbiorów pszenicy i jęczmienia w 2023 roku pozostały niezmienione i wyniosły odpowiednio 22 mln ton i 5,8 mln ton.

Eksport tych zbóż w bieżącym sezonie UZA prognozuje na poziomie 16 mln ton (-0,8 mln ton r/r) i 3 mln ton (+0,3 mln ton r/r).

Zbiory rzepaku w 2023 roku szacuje się na 4,2 mln ton, a eksport w sezonie 2023/24 na 3,7 mln ton (+0,3 mln ton r/r).

Dla soi wskaźniki te oczekiwane są na poziomie odpowiednio 4,8 mln ton (produkcja) i 3,3 mln ton (eksport – bez zmian r/r).

Produkcja zbóż i oleistych na Ukrainie w latach 2021-2023 (dane UZA)

Mimo lepszych niż rok temu zbiorów eksport zbóż i oleistych spadnie w tym sezonie

„Całkowity eksport zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w sezonie 2023/24 może potencjalnie wynieść prawie 50 mln ton (ponad 58 mln ton w sezonie 2022/23). Jednak UZA po raz kolejny podkreśla, że takie wyniki można osiągnąć tylko wtedy, gdy Ukraina będzie mogła eksportować przez swoje porty nad Morzem Czarnym, a także pod warunkiem poprawy i obniżenia kosztów logistyki tras alternatywnych, w tym szlaku przez Dunaj”.

Źródło: UZA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x