Co znajdziesz w artykule?
Według monitoringu Rosyjskiej Unii Zbożowej, w maju tego roku Federacja Rosyjska może wysłać na eksport 4,9 mln ton pszenicy, czyli 3,8 razy więcej niż w maju ubiegłego roku. W sumie eksport wszystkich zbóż w tym miesiącu szacowany jest na 5,75 mln ton, czyli 3,1 razy więcej niż rok temu.
Aktywny wzrost popytu
Obserwuje się aktywny wzrost popytu zarówno ze strony głównych konsumentów, jak i krajów, które nie kupowały rosyjskiej pszenicy w zeszłym sezonie.
I tak od początku maja (do 28-go maja) dostawy do Turcji wzrosły 4,5-krotnie, do 916 tys. ton, do Egiptu – 3,6-krotnie, do 637 tys. ton, do Libii – 1,9-krotnie, do 287 tys. 3 razy, do 216 tysięcy ton, do Arabii Saudyjskiej – 3,6 razy, do 204 tysięcy ton, do Algierii – 6,5 razy, do 192 tysięcy ton.
Ponadto 110 tys. ton pszenicy wysłano do Tanzanii, prawie 100 tys. ton do Brazylii i Bangladeszu. Do tych krajów, a także do Omanu, Kataru, Meksyku w maju ubiegłego roku nie było wysyłek pszenicy. Według Związku Zbożowego w maju pszenicę eksportowało 28 firm wobec 43 w maju ubiegłego roku.
Liczba portów wzrosła
Liczba portów, przez które wysyłano rosyjskie zboże za granicę, wzrosła do 43 z 26 rok temu. I tak przeładunki przez Noworosyjsk wzrosły 2,7-krotnie do 1 mln 683 tys. – 2,2 razy, do 558 tysięcy ton. Dodatnia dynamika przesyłek przez małe porty statkami rzeczno-morskimi, które nie brały udziału w tych operacjach w zeszłym roku, utrzymuje się.
Obserwuje się stabilizację
Mówiąc o sytuacji cenowej na rynku przedstawicielka związku powiedziała, że w oczekiwaniu na nowe zbiory obserwuje się stabilizację. Francuska pszenica spadła w ciągu tygodnia o 0,4% do 246 USD, amerykańska o 0,8% do 250 USD za tonę. „Ale nasza pszenica czwartego gatunku (Noworosyjsk FOB) wzrosła o 1,2%, do 248 dolarów za tonę. Może to wynikać z bardzo aktywnego popytu na rosyjską pszenicę pod koniec bieżącego sezonu.
Pozostały okres do końca sezonu (do 1 lipca 2023 r.), potencjał eksportowy wynosi zaledwie 5,2 mln ton dla wszystkich rodzajów zbóż, w tym 2,9 mln ton pszenicy, co jest znacznie mniej niż wysłano w kwietniu i maju. Jednak w przypadku pszenicy będzie to najwyższa liczba w czerwcu w ciągu ostatnich sześciu lat.
Rosja – produkcja (lewa oś), zapasy i zużycie pszenicy (prawa oś) według USDA
Źródło: Inertfax