środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rekordowa produkcja i wzrost zapasów spychają ceny kukurydzy na wieloletnie minima

spot_img

Giełdowe wyceny kukurydzy zaliczają w lutym ponad trzyletnie minima, a sprzyja temu sytuacja podażowo-popytowa na globalnym rynku. Wprawdzie najnowsza aktualizacja amerykańskich prognoz przyniosła lekką korektę w dół produkcji, to ciągle zapowiada się ona na historycznie wysokim poziomie.  

W lutowym raporcie na sezon 2023/24 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) pozostawił krajowe zbiory kukurydzy na rekordowym poziomie 389,7 mln ton. Jest to wynik o 12% lepszy niż przed rokiem, a jego konsekwencją ma być 60% wzrost zapasów na koniec sezonu. Zapasy zostały nawet symbolicznie podniesione w lutym za sprawą mniejszej produkcji etanolu.

Globalne zbiory kukurydzy powinny wzrosnąć o blisko 7% – r/r

USDA spodziewa się, że światowa produkcja kukurydzy wzrośnie o 6,6% – rok do roku i wyniesie rekordowe 1,233 mld ton. Obecna prognoza jest o 3,2 mln ton gorsza od tej ze stycznia, kiedy to korekta w górę sięgnęła  aż 13,7 mln ton.

Unijne zbiory kukurydzy zostały pozostawione na poziomie 60,1 mln ton, co oznacza poziom o 7,7 mln ton większy niż w fatalnym dla produkcji kukurydzy 2022 roku.

Za znaczne odbicie światowej produkcji w skali roku (6,6%) odpowiadać mają głównie USA, Chiny, Argentyna (po katastrofalnej suszy), Unia Europejska i Ukraina, przy niższej produkcji w Brazylii.

Gorsze prognozy dla Brazylii i nadal bardzo dobre dla Argentyny

USDA, zgodnie z oczekiwaniami, skorygował w dół prognozę zbiorów kukurydzy w Brazylii ze 127 do 124 mln ton (-13 mln ton – r/r).  Produkcja w Argentynie pozostawiona została na wysokim poziomie 55 mln ton (+20 mln ton – r/r).

Mniejszy eksport z Brazylii zastąpi ukraińskie pochodzenie

W ślad za korektą w dół brazylijskich zbiorów kukurydzy, obniżono też (-2 mln ton do 52 mln ton) oczekiwany eksport. USDA poniósł jednocześnie (+2 mln ton do 23 mln ton) oczekiwany eksport tego zboża z Ukrainy.

Światowe zużycie kukurydzy wzrośnie dużo wolniej niż produkcja

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 została obniżona o skromne 0,3 mln ton (+4,1 mln ton w styczniu) powinna wynieść 1,211 mld tonW skali roku konsumpcja kukurydzy powinna wzrosnąć o 3,8%, ale i tak nie dogoni skali wzrostu zapowiadanej produkcji (+6,6%).

Zapasy globalne kukurydzy powiększą się na koniec sezonu o 7%

Najnowszy raport zmniejszył (od stycznia) prognozę globalnych zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2023/24 o 3,2 mln ton  (+10 mln ton w styczniu) do 322,1 mln ton. Nadal w skali roku światowe zapasy kukurydzy powinny zwiększyć się aż o 7,3% (22 mln ton).

Notowania giełdowe kukurydzy są najniższe od ponad 3 lat

Lekkie cięcie globalnych zbiorów i zapasów kukurydzy nie zatrzymało przecen na tym rynku, tym bardziej, że amerykańskie zapasy nawet wzrosły w lutowej prognozie USDA.

Sytuacja podażowo-popytowa na światowym rynku kukurydzy wygląda bardzo dobrze w porównaniu do sezonu 2022/23. Stąd ceny tego zboża na giełdach osiągnęły poziomy niewidziane od 2010 roku. W przyszłości, przeceny mogłaby zatrzymać dalsza, ale duża korekta w dół produkcji w Ameryce Południowej i ożywienie popytu na amerykańskie pochodzenie.

Notowania kukurydzy w Chicago (usd/100 buszli – prawa oś) i w Paryżu (eur/t – lewa oś):

Źródło: USDA, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x