Co znajdziesz w artykule?
Analitycy banku Credit Agricole uważają, że minęliśmy już punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej, a kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu. Wynikać to ma ze stopniowej odbudowy pogłowia świń w Unii Europejskiej ze względu na dużą opłacalność. Z drugiej strony prognoza zwraca uwagę na osłabienie popytu na wieprzowinę z uwagi na jej wysokie ceny.
Spadać powinny też koszty pasz
Jednocześnie, obniżkom cen sprzyjać ma też słabnąca presja kosztowa związana m.in. ze spadającymi cenami pasz. Cena skupu żywca wyniosła w październiku 7,97 zł/kg (+7,3% r/r), a cena pasz dla świń 1,92 zł/kg (-8,9% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,14 wobec 3,52 przed rokiem, wskazując na znaczącą poprawę opłacalności produkcji.
Relacja cen wieprzowiny do cen pasz:
W związku z powyższym analitycy banku podtrzymują ocenę, zgodnie z którą ceny skupu trzody chlewnej osiągnęły w III kw. tego roku swoje maksimum i w kolejnych kwartałach będą kształtować się w trendzie spadkowym.
Prognoza cen dla żywca wieprzowego:
Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych analitycy banku prognozują, że
cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,00 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2024 r.
Głównymi czynnikami ryzyka dla tej prognozy są dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Europie, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE.
Niższe światowe ceny mięsa w listopadzie raportuje FAO
Indeks cen mięsa FAO wyniósł w listopadzie średnio 111,8 punktu, co oznacza niewielki spadek (0,4 procent) w porównaniu z październikiem, odzwierciedlający niewielkie spadki cen mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Na tym poziomie wartość wskaźnika była o 2,8 punktu (2,4 proc.) niższa od wartości sprzed roku.
Ceny mięsa wieprzowego spadły ze względu na utrzymujący się słaby popyt importowy na rynkach azjatyckich oraz duże możliwości eksportowe u niektórych eksporterów, pomimo wzrostu sprzedaży wewnętrznej w Europie przed feriami zimowymi.
Spadek międzynarodowych cen mięsa drobiowego odzwierciedlał zwiększone dostawy, głównie z Brazylii, pomimo wyzwań dla produkcji wynikających z epidemii ptasiej grypy w wielu krajach
Tymczasem duże dostawy eksportowe z Brazylii i Oceanii obniżyły światowe ceny mięsa wołowego. Z kolei ceny mięsa owczego nieznacznie wzrosły, głównie w wyniku wpływu zmian walutowych.
Źródło: Credit Agricole, FAO