niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Poprawa pogody w Ameryce Południowej przeceniła kontrakty na zboża i oleiste

spot_img

O kierunku notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych decydowały w minionym tygodniu   prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) oraz pogoda w Ameryce Południowej. Opublikowane 12-go stycznia prognozy uwzględniły negatywny wpływ deficytu opadów w dużej części Ameryki Południowej na tamtejszą produkcję kukurydzy i soi. Perspektywy zbiorów na południowoamerykańskim kontynencie mogą jednak ulec poprawie wraz z potrzebnymi opadami deszczu w południowej Brazylii, Paragwaju i Argentynie.

Do trwających od dłuższego czasu spadków notowań pszenicy dołączyła w ostatnim tygodniu kukurydza i nasiona oleiste. Stabilne dotąd notowania kontraktów na kukurydzę spadły w ostatnim tygodniu, mimo neutralnego wydźwięku styczniowych prognoz USDA (cięcie produkcji w Ameryce Południowej zostało częściowo zrekompensowane przez wzrost w USA i na Ukrainie). O kierunku zmian na rynku kukurydzy decyduje teraz pogoda i jej prognozy dla Argentyny i południowej Brazylii. Deszczowa pogoda przesunęła się w ostatnich dniach z północnej części kontynentu na doświadczone suszą południe, co wpłynęło na przecenę także kompleksu sojowego w końcówce tygodnia. Warto przypomnieć, że najnowsze prognozy USDA były wzrostowe dla notowań soi za sprawą dużego cięcia oczekiwanej produkcji w Ameryce Południowej (nadal jednak rekordowej w skali świata).

Pszenica zamknęła tydzień najniżej od października ubiegłego roku

Kolejny spadkowy raport USDA dla pszenicy wywierał presją na notowania tego zboża po obu stronach Atlantyku. W Paryżu wycena najbliższej serii pszenicy spadła poniżej 240 eur/t, a w Chicago do 273 usd/t. W obu przypadkach tydzień zamknął się najniżej od połowy października ubiegłego roku. Światowy bilans pszenicy poprawił się w styczniowej prognozie USDA. Korekta w górę globalnej produkcji pszenicy wyniosła skromne 0,7 mln ton (+2,6 mln ton w grudniu) do rekordowych 778,6 mln ton, ale w większym stopniu o korekcie w górę zapasów (m/m) na koniec sezonu zdecydowało cięcie globalnej konsumpcji o blisko 2 mln ton.

Rzepak od początku minionego tygodnia skokowo tracił na wartości, podobnie jak tydzień wcześniej gwałtownie drożał (+10% w tygodniu poprzedzającym). Jeszce 7 stycznia ceny nasion były na rekordowym poziomie 848 eur/t – dzienny szczyt i 828,u /t – zamknięcie. W czwartek cena spadła do ok. 740 eur/t, ale piątkowe wybicie o blisko 30 eur/t ograniczyło tygodniową przecenę rzepaku do i tak dużych 7%.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x