Co znajdziesz w artykule?
Brazylia może być zmuszona do importu ryżu po poważnych powodziach na południu kraju. Indonezja w dalszym ciągu kupuje znaczne ilości na rynku światowym
Zła pogoda po raz kolejny uderza w rynek ryżu, powodując, że po krótkim okresie zastoju ceny ryżu powróciły do poziomów bliskich najwyższym od 15 lat.
Dostawy ryżu ucierpiały już w wyniku szeroko zakrojonych ograniczeń eksportowych nałożonych przez wiodącego dostawcę – Indie w zeszłym roku oraz obaw, że bardziej sucha pogoda spowodowana El Nino ograniczy produkcję w ważnym regionie uprawy ryżu w Azji Południowo-wschodniej. Teraz niepokój pogłębiają katastrofalne powodzie w południowej Brazylii.
Ceny ryżu wracają w okolice 15-letnich maksimów
Ceny tajskiego 5% bielonego ryżu białego, będącego azjatyckim punktem odniesienia, wzrosły od początku kwietnia o 71 dolarów do 649 dolarów za tonę, po spadku z najwyższego poziomu w styczniu, kiedy były najwyższe od ponad 15 lat.
Ryż jest niezbędny w diecie miliardów ludzi w Azji i Afryce, a nowy skok cen może wywołać inflację i zwiększyć rachunki za import dla kupujących.
Ostatni wzrost cen wywołały powodzie w Brazylii
Według Charlesa Harta, analityka ds. towarów w Fitch Solutions, do niedawnego wzrostu cen przyczyniły się poważne powodzie w Brazylii, a stan Rio Grande do Sul, w którym pochodzi 70% brazylijskiej produkcji ryżu, będzie dotknięty przez kilka kolejnych tygodni.
„Powodzie zbiegły się w czasie z brazylijskimi zbiorami ryżu, z których część nie została jeszcze zakończona” – powiedział Hart. Dodał, że „wzbudziło to poważne obawy” co do poziomu produkcji krajowej.
W zeszłym tygodniu prezydent Luiz Inacio Lula da Silva powiedział, że deszcze opóźnią zbiory ryżu w stanie Rio Grande do Sul, co oznacza, że kraj będzie prawdopodobnie musiał importować ryż.
Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Brazylia jest dziewiątym co do wielkości eksporterem ryżu na świecie.
Zdaniem Petera Clubba, analityka rynku towarów w Międzynarodowej Radzie Zbożowej w Londynie, spowolnienie dostaw nowych upraw w Azji Południowo-wschodniej również pomaga cenom. Wynika to z zakończenia zbiorów w Tajlandii i głównych upraw w Wietnamie, powiedział. Tajlandia jest drugim co do wielkości eksporterem, a Wietnam trzecim.
Po stronie popytu Indonezja nadal kupuje znaczne wolumeny, co pomaga wspierać bycze nastroje, stwierdził Clubb. Dodał, że tempo zakupów w tym kraju, a także możliwe zmiany w indyjskich ograniczeniach eksportowych będą miały wpływ na przyszłe ceny.
Przejście El Nino w La Nina może być kluczowe dla produkcji rolniczej w wileu regionach świata
Głównym czynnikiem pozostają jednak warunki pogodowe. „Będziemy musieli zwracać uwagę na pogodę w nadchodzących miesiącach, szczególnie na porę deszczową w Tajlandii, Wietnamie i Indiach” – powiedział Klabb. „Kluczowym czynnikiem będzie przejście od El Nino do La Nina”.
Źródło: UkrAgrocosult