środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Oczekiwania dużej produkcji w Ameryce Południowej dołują ceny zbóż paszowych i nasion oleistych

spot_img

Notowania giełdowe kukurydzy, soi, a w ślad za nią rzepaku znajdują się na poziomach z 2020/21 roku. Wpływają na to zrealizowane już – doskonałe zbiory dwóch głównych upraw (kukurydza i soja) na półkuli północnej i oczekiwania bardzo wysokich zbiorów w Ameryce Południowej. Wprawdzie pogoda w Brazylii nie jest idealna i zbiory zapewne nie będą rekordowe, to jednak obecne prognozy dla tego kraju są ciągle powyżej średniej dla kukurydzy i soi. Za to w Argentynie produkcja skokowo odbije w górę po fatalnym poprzednim sezonie (z dotkliwą suszą).

Biorąc pod uwagę zmienność szacunków i wpływ, jaki pogoda może w dalszym ciągu mieć na przyszłe plony w Brazylii i Argentynie, jest mało prawdopodobne, aby korekty w tym momencie sezonu były tak duże, że światowa podaż będzie zagrożona. Jeśli jednak w kluczowych regionach rolniczych Argentyny i Brazylii wystąpią okresy gorącej i suchej pogody, w nadchodzących tygodniach możemy zaobserwować krótkotrwałe wzrosty cen. Wykorzystają to zapewne rolnicy mający dostęp do giełdowego rynku kontraktów futures.

Zbiory kukurydzy i soi w Argentynie w sezonie 2023/24 mocno wzrosną

W ostatnich szacunkach USDA dotyczących światowej podaży i popytu w rolnictwie (WASDE) argentyńska produkcja kukurydzy w tym sezonie została ustalona na 55 mln ton, co oznacza wzrost o 57% w stosunku do roku i wzrost o 15% w porównaniu ze średnią z pięciu lat. Giełda Zboża w Buenos Aires podaje ten wynik jeszcze wyżej i wynosi 56,5 Mt, co stanowi wzrost o 66% w stosunku do szacunków na poziomie 34 Mt na rok 2022/2023.

Oczekuje się, że podobnie jak w przypadku kukurydzy, produkcja soi w Argentynie będzie dużo wyższa z powodu słabych zbiorów w zeszłym sezonie. USDA szacuje obecnie, że produkcja wyniesie 50 Mt, co stanowi dwukrotność wartości z zeszłego roku i wzrost o 14% w porównaniu ze średnią z pięciu lat.

Nieco słabsze, ale ciągle dobre, prognozy dla Brazylii

USDA prognozuje, że produkcja kukurydzy w Brazylii w tym sezonie wyniesie 124 mln ton, co oznacza spadek o 9% w stosunku do rekordowego sezonu 2022/23, jednak wzrost o 14% więcej w porównaniu ze średnią z pięciu lat.

Według USDA prognozuje się, że w Brazylii produkcja soi spadnie o 4% w skali roku do 156 mln ton, ale wzrośnie o 15% w porównaniu ze średnią z pięciu lat. Zbiory są już zaawansowane w 40%, a inne ośrodki analityczne oceniają produkcję brazylijską znacznie poniżej USDA. Np. tym tygodniu AgRural oszacował zbiory na 148 mln ton.

Źródło: USDA, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x