poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Maleją prognozy zbiorów zbóż w UE

spot_img

W połowie czerwca francuska firma analityczna Strategie Grains skorygowała w dół swoje prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w UE z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, w tym suszy w Hiszpanii i północnej Europie.

Wysokie zapasy i niski popyt

Zmniejszone perspektywy upraw mogą ograniczyć podaż kukurydzy, a zwłaszcza jęczmienia, chociaż w przypadku pszenicy wysokie zapasy i niski popyt na paszę dla zwierząt utrzymują odpowiednią podaż.

Produkcja pszenicy zwyczajnej w UE szacowana jest na 128,7 mln ton w sezonie 2023/24, co oznacza spadek z 130,0 mln ton prognozowanych w maju, ale prawie 3% więcej niż w ubiegłym roku.

Historycznie niski poziom

Prognoza zbiorów jęczmienia w UE została obniżona o 2 mln ton do 47,9 mln ton, czyli o ponad 6% mniej niż przed rokiem. W Hiszpanii zbiory pszenicy i jęczmienia mogą być „na historycznie niskim poziomie”.

Firma konsultingowa obniżyła prognozę produkcji kukurydzy na sezon 2023/24 do 61,2 mln ton z 62,1 mln ton w maju, wciąż o 17% powyżej zeszłorocznych poziomów wywołanych suszą.

Oprócz pogarszających się perspektyw upraw, podaż jęczmienia w UE będzie ograniczona przez mniejsze zbiory spodziewane w Wielkiej Brytanii i na Ukrainie, które są stałymi dostawcami do zależnej od importu Hiszpanii.

Źródło:  Strategie Grains

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x