czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Kraje BRICS chcą stworzyć giełdę zbożową

spot_img

Przedstawiciele ministerstw rolnictwa z BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA), międzynarodowej organizacji zrzeszającej największe kraje rozwijające się pod względem powierzchni i liczby ludności, popierają inicjatywę Rosji dotyczącą utworzenia giełdy zbożowej BRICS, na której kraje członkowskie będą mogły płacić w swoich walutach krajowych.

Inicjatywa Rosji ma pomóc jej samej w omijaniu sankcji nałożonych przez Zachód

Po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Zachód nałożył szereg sankcji utrudniających Rosji handel zbożami (np. dostęp do globalnego systemu rozliczeń SWIFT). Nowa giełd mogłaby ułatwić rozliczenia między Rosją a importerami zbóż i udzielać obustronnych gwarancji.

Warto zauważyć, że obecnie największe giełdy na świecie nie służą już wymianie fizycznych towarów (może 1% transakcji kończy się dostawą), a ich funkcja skupia się na dostarczeniu narzędzi minimalizowania ryzyka zmiany cen w przyszłości.

BRICS posiada blisko 1/3 światowych gruntów rolnych

Kraje BRICS stanowią obecnie około 30% wszystkich gruntów ornych na świecie. Razem odpowiadają za około 40% upraw zboża, 50% odłowionych ryb i 50% produktów mlecznych wytwarzanych na całym świecie.

Członkowie BRICS odpowiadają za ok. 40% globalnej konsumpcji i produkcji zbóż

Do końca 2023 r. pięć krajów należących do BRICS produkowało 1,17 mld ton zboża rocznie (42% światowej produkcji) i konsumowało 1,1 mld ton (40%). Należy również zauważyć, że kraje BRICS odpowiadają za 348 mln ton zbiorów pszenicy rocznie (44% światowej produkcji), przy konsumpcji – 323 mln ton (41%). Produkcja kukurydzy sięga 482 mln ton (39% światowej produkcji), a konsumpcja – 442 mln ton (37%).

Egipt, Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Etiopia dołączyły w tym roku do BRICS.

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x