sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i rzepak mocno taniały w przedświątecznym tygodniu

spot_img

Skrócony tydzień (w Wielki Piątek giełdy Matif i CBoT były nieczynne) zamknął się dużą przeceną kontraktów na dwa główne zboża i nasiona oleiste. Skala przecen w Paryżu była większa w wyniku umocnienia się euro do dolara. Czwartek zamknął się kursem eurodolara zbliżonym do 1,093 (+0,8% w skali tygodnia). Euro umacnia się, ponieważ rynek oczekuje dalszych podwyżek stóp procentowych w strefie euro, podczas gdy po drugiej stronie Atlantyku polityka Fed zmierza w kierunku spowolnienia lub zakończenia cyklu podwyżek.

W Paryżu kontrakty na obydwa zboża i rzepak pozostają w długoterminowym trendzie spadkowym, a w minionym tygodniu oddały one przynajmniej połowę ostatniej fali wzrostowej, wywołanej groźbami Rosji. W konsekwencji serie na starą pszenicę i kukurydzę potaniały w minionym tygodniu o ok. 10 euro. Euro (3,5-3,9%). Wyceny obu zbóż (starych i nowych) zamknęły ostatnią przedświąteczną sesję w przedziale 244-251,5 eur/t, a pszenica ponownie jest droższa od kukurydzy. Tym samym wyceny unijnej kukurydzy i pszenicy kierują się w stronę kilkunastomiesięcznych minimów zaliczonych 23-go marca.

Kontrakt na rzepak ze zbiorów 2022 potaniał w skali tygodnia o blisko 10 euro (do 461,5 eur/t). Mniejsza skala przeceny (w stosunku do zbóż) wynika ze wsparcia, jakie rzepak uzyskał na początku tygodnia od skokowo drożejącej ropy. Notowania rzepaku spadają pod wpływem olbrzymich zapasów w UE (import z Ukrainy i Australii) i dobrych prognoz na nowe zbiory.

Warto zauważyć, że na przestrzeni paru ostatnich miesięcy wszystkie odbicia cen miały miejsce w związku z zachowaniem Rosji. Kraj ten groził ostatnio wstrzymaniem eksportu pszenicy, jeśli ceny spadną poniżej tych opłacalnych dla rosyjskich rolników. Od decyzji Moskwy zależy też funkcjonowanie korytarza zbożowego, którym eksportowana jest połowa ukraińskich towarów rolnych (obecna umowa wygasa w połowie maja).

Konkurencja na rynku eksportowym pszenicy pozostaje silna, a ostatni spadek cen wykorzystał Egipt (największy importer pszenicy na świecie). Wyniki czwartkowego przetargu GASC pokazały dominację Rosji na międzynarodowym rynku pszenicy. Egipski zakup obejmował 300 tys. ton z dostawą między 10 a 20 maja i kolejne 300 tys. ton z wysyłką między 21 a 31 maja, podał GASC. Według uczestników przetargu wszystkie partie zakupione zostały po cenie FOB 275 USD za tonę, z ceną C&F 293 USD lub 294 USD w zależności od kosztów wysyłki. Oznacza to, że powyższe ceny mieszczą się w zakresie cen minimalnych wyznaczonych nieoficjalnie przez Moskwę.

Także Ukraina utrzymuje wysoką aktywność eksportową na rynku zbóż !

Ukraina wysłała w marcu 7,8 mln ton produktów rolnych (5,7 mln ton to zboża), czyli o 12% więcej niż w lutym. Jest to największa ilość od początku wojny, poinformował Ukraiński Agrarny Klub Biznesowy. Ponadto 51% eksportu w marcu przeszło przez korytarz zbożowy, a reszta transportowana była alternatywnymi drogami.

Problemy z kondycją pszenicy ozimej w USA na razie nie mają wpływu na ceny.

Deficyt opadów nadal dotyka w USA wiele obszarów obsianych pszenicą ozimą. Kondycja tego zboża jest jeszcze gorsza niż przed zimą i gorsza niż rok temu. Jednak obawy związane z potencjalnie niskim plonem są na razie równoważone przez dużo większy areał zasiewów.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:

Źródło cen: Euronext, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x