wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste taniały w minionym tygodniu

spot_img

Liderem ubiegłotygodniowej przeceny była amerykańska i unijna pszenica. O ile na początku tygodnia kończącego się 22.09.2022 widoczne były lekkie wzrosty notowań pszenicy, gdy Algieria i Egipt kupowały na przetargach europejskie ziarno. Za to druga połowa minionego tygodnia przyniosła powrót do przecen na giełdowym rynku pszenicy wynikających z olbrzymiej presji ze strony rosyjskiej pszenicy. W efekcie ostatnich przecen amerykańska pszenica SRW wróciła już w okolice swoich wieloletnich minimów, a unijna pszenica oddała połowę wybicia z połowy września (po cięciu prognoz przez USDA).

Ceny kukurydzy i rzepaku na giełdzie Euronext-Paryż spadały śladem taniejących kontraktów za Atlantykiem. Presja żniw (kukurydza, soja w USA i rzepak w Kanadzie) narasta. Kanadyjska canola spadła w minionym tygodniu do najniższego poziomu od 3 miesięcy w związku z lepszymi niż oczekiwano plonami.

Ukraina intensywnie negocjuje ze swoimi unijnymi sąsiadami temat uregulowania eksportu zbóż. Pierwsze pozytywne efekty są już widoczne. Jednocześnie pierwsze dwa statki ze zbożem opuściły porty czarnomorskie po tym jak Rosja zerwała umowę zbożową.

Giełda w Chicago

Wyceny giełdowe amerykańskiej kukurydzy, soi i pszenicy pozostają w okolicy kilkuletnich minimów.

W USA i Kanadzie trwają właśnie zbiory w trakcie których ceny wykazują sezonowe spadki. Dodatkowo drogi dolar i silna konkurencja zewnętrzna nie sprzyjają amerykańskiemu eksportowi zbóż i soi. Stąd także w minionym tygodniu wyniki sprzedaży eksportowej były rozczarowujące i wywierały presję spadkową na notowania w Chicago.

Także otoczenie zewnętrzne nie sprzyja odbiciu cen towarów (wyjątek stanowi ropa). Inwestorzy spekulacyjni wyprzedawali kontrakty towarowe w II połowie tygodnia, gdy okazało się, że stopy procentowe w USA mogą dalej rosnąć. Dane makro pokazały, że bezrobocie w USA jest niskie, a inflacja nadal wysoka. Stwarza to możliwość kontynuowania restrykcyjnej polityki w zakresie stóp procentowych, a to sprawia, że na rynku walutowym umacnia się amerykański dolar.

Zmiany okresowe notowań

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 22.09.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x