środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i nasiona oleiste zaliczyły kolejny spadkowy tydzień

spot_img

Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakty na unijną pszenicę, kukurydzę i rzepak taniały w tygodniu kończącym się 23-go lutego. W Paryżu, mimo lekkiego spadku w skali tygodnia, obydwa unijne kontrakty na zboża (marcowy termin dostawy) konsolidują się w ostatnich dniach powyżej 170 eur/t – kukurydza i powyżej 200 eur/t – pszenica.

Jednocześnie przecena na rynku kompleksu sojowego i canoli sprowadziła unijny rzepak (seria najbliższa) w okolicę 410 eur/t – najniżej od października ubiegłego roku.

Amerykańska kukurydza i soja zaliczyły na koniec tygodnia nowe kilkuletnie minima

W trendzie spadkowym pozostawała amerykańska kukurydza i kontrakty na kompleks sojowy. Wyceny tych kontraktów wróciły one do poziomów z 2020 – 2021 roku. W ostatnim tygodniu jedynie amerykański kontrakt na pszenicę SRW zyskał na wartości, a wynikało to ze względów technicznych (analiza wykresu).

Popyt na dostawy z USA słabnie

Czwartkowe słabe dane USDA o sprzedaży eksportowej nie zachęcają inwestorów finansowych do zmiany zachowań na rynku. Grupa ta gra w Chicago na spadek cen zbóż i kompleksu sojowego (soja, śruta i olej sojowy).

Tygodniowe zamówienia eksportowe netto w USA:

  • Pszenica: 234 000 t (poniżej oczekiwań);
  • Kukurydza: 820 000 t (poniżej oczekiwań);
  • Soja: 56 000 t (poniżej oczekiwań).

Unijna pszenica musi walczyć o konkurencyjność na rynku globalnym

Unijna pszenica cierpi ze względu na brak konkurencyjności w konfrontacji z ziarnem pochodzącym z basenu Morza Czarnego. Duże zapasy nadal dostępne w Rosji, na Ukrainie i UE wymuszają przeceny, zwłaszcza w Rosji, która jest zdeterminowana w znalezieniu nabywców.

Presja na wyceny unijnej kukurydzy pochodzi z Chicago, gdzie kontrakt na to zboże jest najtańszy od października 2020 roku. Tania kukurydza brazylijska zwiększa udział w rynku globalnym, spychając ceny tego zboża w Chicago poniżej psychologicznego poziomu 4,0 usd/buszel.

Ceny zbóż i oleistych wróciły do poziomów równowagi sprzed covid-19 i wojny na Ukrainie

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie kontrakty na zboża i oleiste wyceniane są teraz mniej więcej tyle ile kosztowały na przestrzeni kilku lat przed wybuchem pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie. Dwa wymienie ekstremalne czynniki wywindowały ceny surowców do poziomów niewiedzianych nigdy w historii. Stąd nie należy oczekiwać powrotu do cen z połowy 2022 roku bez pojawienia się jeszcze bardziej ekstremalnych wydażeń.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu (zamknięcie z 23.02.2024):

RZUT OKA NA WYKRESY:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x