środa, 24 lipca, 2024
spot_img

GUS zapowiada mniejszy areał zbóż podstawowych i rzepaku pod tegoroczne zbiory

spot_img

W opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny raporcie ocenia się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest mniejsza od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi około 5,7 mln ha (zmniejszenie o ok. 1,6%).

Według wstępnych szacunków przewiduje się zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o około 1,9%.

Powierzchnia zbóż ozimych zmniejszyła się o 0,8% – r/r

Powierzchnia ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wynosi ok. 4,5 mln ha, tj. o ok. 0,8% mniej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym, w tym:

  • pszenicy ozimej blisko 2,3 mln ha,
  • żyta ok. 0,7 mln ha,
  • jęczmienia ozimego ok. 0,3 mln ha,
  • pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha.

Zasiewy zbóż jarych powinny spaść o 4,4% – r/r

Wstępnie szacuje się, że jarych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zasiano około 1,2 mln ha, tj. o ok. 4,4% mniej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w roku ubiegłym, z tego:

  • pszenicy jarej ok. 0,2 mln ha,
  • jęczmienia jarego ok. 0,3 mln ha,
  • owsa ok. 0,5 mln ha,
  • pszenżyta jarego ok. 0,1 mln ha,
  • mieszanek zbożowych jarych ok. 0,2 mln ha.

 Kondycja upraw zbożowych w I dekadzie maja była lepsza, ale rzepaku ozimego nieco gorsza niż przed rokiem

Zasiewy ozime – z oceny przeprowadzonej w pierwszej dekadzie maja 2024 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów zbóż ozimych jest lepszy od ubiegłorocznego. Oceniono go na 3,9 – 4,0 stopnia kwalifikacyjnego, natomiast stan rzepaku i rzepiku ozimegooceniono niżej o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego niż ocena ubiegłoroczna.

Zasiewy  jare  zboża jare zasiano w większości województw terminowo lub z niewielkim opóźnieniem. Opady deszczu powodowały rejonami opóźnienia w rozpoczęciu siewów zbóż jarych. Ciepła i słoneczna pogoda na przełomie marca i kwietnia sprzyjała wschodom i rozwojowi roślin. Znaczne przesuszenie gleby pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja hamowało wzrost i rozwój zasiewów jarych.

Stan zbóż jarych oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, tj. wyżej niż ocena ubiegłoroczna, a stan rzepaku i rzepiku jarego oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego, tj. na poziomie oceny ubiegłorocznej.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x