wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Grudzień przyniósł znaczne spadki cen w hurcie i mniejsze na stacjach paliw

spot_img

Spadki cen ropy, przy mocnym złotym, pomagają w kontynuacji trendu spadkowego na krajowym rynku paliw. Dane e-petrol i PKN Orlen pokazują, że w tygodniu kończącym się 6-go grudnia widoczne były znaczne spadki cen paliw w hurcie i mniejsze w handlu detalicznym. Jednocześnie sezon grzewczy powoduje, że ON jest w cenniku hurtowym o 40 groszy droższy od benzyny. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na olej opałowy (identyczny z ON), co podnosi ceny diesla w stosunku do benzyny.

Paliwa są w hurcie tańsze w skali tygodnia

 W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 6-go grudnia 2023, cena średnia netto diesla i benzyny spadła odpowiednio o 13 i 8 groszy na litrze. Był to czwarty tydzień przecen, który zniwelował z nawiązką powyborcze podwyżki cen benzyny i część wzrostu cen oleju napędowego.

Po ostatnich zmianach, od czasów wyborów parlamentarnych benzyna tanieje w hurcie już o 6 gr/l, ale ON jest jeszcze droższy o 27 gr/l.

W listopadzie (hurt) benzyna potaniała o 45 groszy, podczas gdy ON był tańszy o 2 grosze w stosunku do zamknięcia października.

Warto przypomnieć, że w skali października oba paliwa podrożały o 42-45 gr/l, ale we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły się w niewielkim zakresie. Za to w lipcuceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 53 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 1,03 zł za litr (bez VAT).

Na stacjach widać systematyczne, ale niewielkie obniżki cen wszystkich paliw

Według e-Petrol.pl w połowie 49-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,43 zł/l i 6,60 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki i diesla spadła o 4 grosze na litrze w skali tygodnia. Także wycena LPG obniżyła się o 4 grosze do 2,99 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 06-12-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,01 zł/l (-5 gr/l);
• Pb95: 6,43 zł/l (-4 gr/l);

• ON: 6,60 zł/l (-4 gr/l);
• LPG: 2,99 zł/l (-4 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Krajowe paliwa są tańsze niż przed rokiem

Na szczęście paliwa są ciągle dużo tańsze na stacjach w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 14% mniej niż przed rokiem, ale cena Pb95 jest o tylko symbolicznie niższa w skali roku.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Rekordowe marże ze sprzedaży detalicznej benzyny w ostatnich tygodniach

W połowie 49-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 37 gr/l (30 gr/l tydzień wcześniej) i rekordowe w tym roku 57 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to też 57 gr/l).

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi ok. 18 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 16 groszy/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x