W piątek (12.05.2023) sierpniowa seria rzepaku zamknęła paryską sesję ceną 416 eur/t – najniżej od końca grudnia 2020 roku. Ceny nasion rzepaku i olejów roślinnych w Europie gwałtownie spadły pod wpływem dostaw nasion oleistych z Ukrainy i Australii.
Znaczne wolumeny dostaw do Europy rzepaku z Australii i słonecznika z Ukrainy doprowadziły do gwałtownego spadku cen olejów roślinnych, informuje Argus Media.
Rekordowy eksport
Według Australian Bureau of Statistics kraj wyeksportował rekordowe 3,4 mln ton rzepaku w ciągu 6 miesięcy bieżącego sezonu (stan na 31 marca), z czego większość trafiła do krajów UE. Ukraina znacznie zwiększyła eksport słonecznika do UE, choć przed wojną eksportowała głównie olej słonecznikowy.
Dzięki aktywnej podaży roślin oleistych Unia Europejska dramatycznie zwiększyła wielkość ich przetwórstwa, co doprowadziło do przesycenia europejskiego rynku olejami roślinnymi.
Według Argus Media ceny oleju słonecznikowego i rzepakowego w UE spadły pod koniec marca do 800 euro/t, w porównaniu z ponad 2000 euro/t w czerwcu 2022 r. Ceny oleju słonecznikowego w UE wyniosły 990 USD/t FOB na dzień 8 maja w porównaniu do 1045 USD/t FOB tego samego dnia w kwietniu i 1056 USD/t FOB w marcu, według Oil World.
Notowania rzepaku w Paryżu (eur/t)
Źródło: ABARES, Argus Media