Co znajdziesz w artykule?
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie i prognozy ograniczenia dostaw ropy w 2024 roku podbiły notowania giełdowe ropy, a za nią olejów roślinnych wykorzystywanych do produkcji biopaliw. Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły w zeszłym tygodniu o 4% do 85,4 dolarów za baryłkę (+3,2% w skali miesiąca), co wsparło kontrakty na olej palmowy w Malezji. Ropa drożeje nadal w poniedziałek.
Notowania ropy Brent (na 18.03.2024):
Na malezyjskiej giełdzie majowe kontrakty na olej palmowy wzrosły w ciągu tygodnia o 4,7% do 4287 ringgitów/t, czyli 911,7 USD/t (+8,9% w ciągu dwóch tygodni). W Chicago analogiczny kontrakt podrożał do 871 usd/t – najwyżej od ponad 5 miesięcy.
W dniach 1-15 marca eksport oleju palmowego z Malezji wzrósł w porównaniu z tym samym okresem lutego 8,4% do 542 tys. ton według szacunków geodeta AmSpec Agri Malezja.
Ceny oleju palmowego przewyższają ceny oleju sojowego i słonecznikowego
Ceny oleju palmowego pozostają wyższe niż produkowanego z soi i słonecznika, dlatego jego eksport w najbliższej przyszłości będzie nadal spadał, szczególnie w kontekście sezonowego wzrostu produkcji oleju sojowego w Argentynie.
Olej sojowy i słonecznikowy drożeje w marcu
Majowe kontrakty terminowe na olej sojowy na giełdzie w Chicago wzrosły w minionym tygodniu o 6,7% do 1088 USD/t (+7,6% w miesiącu) w kontekście rosnących cen ropy i oleju palmowego. Jednak poprawiająca się pogoda w Brazylii i Argentynie wywiera presję na ceny soi i oleju sojowego.
Ceny oleju słonecznikowego z tygodniową dostawą do odbiorców wzrosły o 3% do 845 USD/t CIF, jednak wzrost jest ograniczany przez zwiększone dostawy z Federacji Rosyjskiej oraz spadek cen popytowych w UE i Turcji.
Rosyjski eksport oleju słonecznikowego wzrósł o ponad 1/3 – r/r
W okresie styczeń-luty Federacja Rosyjska wyeksportowała 881 tys. ton oleju słonecznikowego, czyli o 35% więcej niż analogiczny wskaźnik w 2023 r. (660 tys. ton). W zeszłym roku w tym okresie głównym odbiorcą oleju były Chiny, a teraz stały się nim Indie, które kupiły jedną trzecią olejów eksportowanej z Federacji Rosyjskiej – 309,9 tys. to. Państwo Środka zaimportowało w tym czasie jedynie 167,1 tys. ton oleju słonecznikowego.
Ukraiński eksport oleju słonecznikowego wzrósł w lutym o połowę -r/r
W lutym Ukraina wyeksportowała 603 tys. ton oleju słonecznikowego, co odpowiada wynikowi ze stycznia, ale jest o 50% wyższe niż w lutym 2023 roku.
Źródło: UkrAgroconsult