czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Czerwiec przyniósł duże spadki cen paliw w hurcie i mniejsze na stacjach

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 7-go czerwca 2024, cena netto litra Pb95 spadła o 9 groszy (-2 gr tydzień wcześniej) i sięga 4,910 zł/l (bez VAT). W tym samym czasie diesel potaniał o 10 groszy na litrze (+1 gr tydzień wcześniej) do 4,874 zł/l (bez VAT).

Doliczając VAT, różnica w cenie dwóch głównych paliw (ON jest tańszy) spadła w hurcie do niespełna 4 groszy na litrze (cennik z 07.06.2024).

W maju benzyna taniała w hurcie mocniej niż ON

W skali maja cena hurtowa diesla obniżyła się o 10 groszy na litrze, a benzyny aż o 35 groszy. Niestety duże przeceny w hurcie bardzo powoli przekładają się na ceny detaliczne paliw. Stacje bardzo wolno obniżają ceny detaliczne, naśladując zachowanie sieci stacji PKN Orlen.

Spadek cen na rynku hurtowym to efekt skokowego osłabienia notowań ropy

Na przełomie maja i czerwca notowania ropy Brent spadły o ok. 10% w ciągu pięciu sesji z 84,5 do 77,5 usd/b na zamknięciu 4-go czerwca, po miesiącu trendu bocznego wokół poziomu 83 usd/b. Ceny ropy mocno się obniżyły na skutek decyzji OPEC+ o rozluźnieniu restrykcyjnej polityki produkcji. Niestety od środy ropa drożeje, a odmiana Brent wróciła w piątek do 80 usd/b, odrabiając połowę ostatniej fali spadkowej.

Od połowy maja złoty waha się powyżej 3,90 zł za usd

Po spadku do około 3,95 zł za dolara w połowie maja, notowania usd/pln poruszają się w trendzie bocznym naśladując zachowanie najważniejszej pary walutowej świata, czyli eur/usd. W piątkowe południe dolar kosztuje ok. 3,934 złotego.

Ceny na stacjach PKN Orlen wyznaczają górny pułap dla konkurencji

Wydaje się, że po zmianach w zarządzie PKN Orlen, ceny na stacjach tej sieci należą do najwyższych na danym obszarze terytorialnym i np. w Warszawie od wielu tygodni oscylują w przedziale 7,0-6,7 zł/l benzyny 95-oktanów oraz diesla.

W detalu dwa główne paliwa potaniały o 3-6 groszy w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 23-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach 6,49 zł/l. Oznacza to, że cena średnia obu paliw zmalała w skali tygodnia odpowiednio o 3 grosze na litrze (Pb-95) i 6 groszy (ON).

Warto zauważyć, że rozbieżność cenowa między stacjami jest ostatnio olbrzymia. Np. w Warszawie (też stacje Orlenu) musimy płacić za dwa główne paliwa nieco poniżej 6,7 zł/l, podczas gdy na najtańszych stacja w kraju ceny są dużo niższe. Dla przykładu diesla można kupić nawet poniżej 6,1 zł/l.Ceny średnie paliw w detalu: 05-06-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,19 zł/l (-2 gr/l);
• Pb95: 6,49 zł/l (-3 gr/l);

• ON: 6,49 zł/l (-6 gr/l);
• LPG: 2,72 zł/l (-3 gr/l).

Aktualnie paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023).

Jednocześnie cena detaliczna diesla jest już wyższa niż rok temu (tabela poniżej).

Marże stacji ze sprzedaży paliw są na rekordowych poziomach w tym roku

W połowie 23 tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięgała 48 gr/l dla ON (45 gr/l tydzień wcześniej) i 44 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 37 gr/l).

Tegoroczne  marże detaliczne zaczynają osiągać poziomy z 2020 roku, kiedy panowała pandemia Covid-19, a stacje paliw ograniczyły sprzedaż nawet o połowę.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

Od początku 2024 roku marża modelowa ze sprzedaży benzyny (24 gr/l) jest już równa rekordowi z 2020 roku, a w przypadku ON zbliża się do rekordu z 2020 roku (w okresie pandemii covid-19 ograniczona była sprzedaż paliw – stąd marże detaliczne były bardzo wysokie).

W 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 grosz/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x