środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ceny oferowane za zboża i rzepak z nowego zbioru są wyższe od obecnych

spot_img

W ostatnich dniach sprzedaż zboża na krajowym rynku zmniejszyła się głównie z powodu wzmożonych prac rolniczych. Ziarno kupowane jest od rolników przez porty i opuszcza kraj przez zachodnią granicę. Nadal w magazynach jest duża ilość ziarna. Towar sukcesywnie odbierają porty, zwłaszcza pszenicę konsumpcyjna i kukurydzę.

Sporo ziarna wyjeżdża też przez zachodnią granicę polski. Na tym kierunku najbardziej popularne są zboża paszowe.

Na rynku jest dużo ofert sprzedaży rzepaku

Aktualna cena w kraju to 1820-1870 zł/t, ale kupujących jest niewielu, a odbiory podpisanych wcześniej umów przeciągają się w czasie. Cena nasion na giełdzie MATIF rośnie, ale większe jest zainteresowanie zakupem rzepaku z nowych zbiorów. Cena też jest korzystniejsza i kształtuje się od 1870 nawet do 1910 zł/t.

Ceny zakupu w portach i magazynach krajowych:

Ceny za nowy zbiór są wyższe

Ponieważ uprawy rolne wyglądają bardzo dobrze, duże jest zainteresowanie podpisywaniem umów terminowych na dostawy z nowych zbiorów. Proponowane ceny są wyższe niż obowiązujące teraz, a zaklepanie terminu dostaw do portu i zwolnienie magazynu zmniejszy stres w żniwa.

Poniżej tabela z obowiązującymi cenami w portach. Korzystne też są oferty zakupu zbóż w magazynach krajowych z dostawa lipiec/sierpień.

Ceny zbóż w portach z nowych zbiorów na dzień 12.04.2024:

Źródło: e-WGT/PHU Start

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x