piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Unijny kontrakt na rzepak zamknął tydzień na półrocznym szczycie

spot_img

Ubiegły tydzień przebiegał pod znakiem silnego umacniania się dolara względem euro, co sprzyjało generalnie wzrostom notowań kontraktów giełdowych w Paryżu. Kurs eurodolara spadł o blisko 2% (w skali tygodnia) poniżej 1,065 dolara za euro – najniżej od początku listopada 2023 roku.

W piątkowe popołudnie ropa była najdroższa od sześciu miesięcy

W piątek rosły notowania ropy naftowej i większości surowców, a sprzyjała temu eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i groźba ataku odwetowego Iranu na Izrael. Zmasowany atak przy użyciu dronów i rakiet zmaterializował się w sobotę, ale został skutecznie odparty przez obronę powietrzną Izraela, USA i Wielkiej Brytanii.

Liderem ubiegłotygodniowego obicia był rzepak

W Paryżu notowania majowej serii rzepaku zamknęły piątek na najwyższym od sześciu miesięcy poziomie 459 EUR/t. Obok wyjątkowo drogiej ropy, wzrostowi notowań mógł też sprzyjać przypadający na poniedziałek (15-kwietnia) termin wygasania opcji giełdowych na rzepak.

Kontrakty na unijne zboża poruszają się w kwietniu w trendzie bocznym

W skali minionego tygodnia unijna pszenica (seria najbliższa) zyskała skromne 0,5 euro do 203,5 euro za tonę, a ceny tej serii oscylują w kwietniu w wąskim przedziale wahań 200-206 eur/t. Wycena nowego zbioru pszenicy (termin wrześniowy) jest o kilkanaście eur/t wyższa. Mimo, że ostatnie osłabienie euro jest korzystne dla konkurencyjności unijnych towarów na rynku światowym, to unijny, a zwłaszcza francuski, eksport pszenicy pozostaje w tyle za poprzednim sezonem ze względu na silną konkurencję ze strony Rosji i Ukrainy. Z drugiej strony przed powrotem do trendu spadkowego chronią rynek pogarszające się oceny upraw ozimych we Francji.

W Paryżu kukurydza zaliczyła większe odbicie tygodniowe (rzędu 2%) dzięki skromnemu wzrostowi notowań amerykańskiej kukurydzy. Seria najbliższa (termin czerwcowy) unijnego kontraktu podrożała o 4,25 euro do 194,5 eur/t, a jej kwietniowe notowania pozostają w przedziale 190-195 eur/t. Kontrakt listopadowy (nowy zbiór) wyceniany jest o tylko 4 euro wyżej.

W przypadku kukurydzy uczestnicy rynku obserwują sytuację w Ameryce Południowej. Niskie dane oczekiwanej produkcji przedstawione przez Conab dla Brazylii oraz giełd Rosario i Buenos Aires dla Argentyny zwiększają niepewność. Z drugiej strony USDA Ciągle pozostaje przy dużych prognozach zbiorów dla obu głównych producentów kukurydzy i soi.

Nowy tydzień zaczyna się od uspokojenia nastrojów na giełdach

W poniedziałek (15.04.2024) notowania dolara, ropy i towarów rolnych spadają, ponieważ uczestnicy rynku nie wierzą w kontynuację konfliktu między Iranem i Izraelem.

Okresowe notowania kontraktów giełdowych na zboża i oleiste – zamknięcie z 12.04.2024:

Rzut oka na wykresy – zamknięcie z 12.04.2024:

Kontrakty na zboża (pszenica, kukurydza):

Kontrakty na nasiona oleiste:

Źródło cen: Euronext – Paryż, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x