środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ceny gazu w Europie spadły poniżej 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych po raz pierwszy od dwóch lat

spot_img

Po raz pierwszy od 20 maja 2021 roku giełdowe ceny gazu w Europie spadły poniżej poziomu 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, wynika z danych giełdy ICE.

W hubie TTF w Holandii czerwcowe kontrakty terminowe na gaz spadły wczoraj (25.05.2023) o 3,3% do 297,06 USD za tysiąc metrów sześciennych, czyli 26,8 EUR/MWh, co odpowiada poziomowi z czerwca 2021 r. Przyczyną spadku cen była nadwyżka podaży, w tym LNG, znaczne rezerwy, zmniejszony popyt na kontynencie oraz prognozy upalnego lata.

Wspólne przteragi na zakup gazu

Ponadto niektóre kraje UE przeprowadziły pierwsze wspólne przetargi na zakup gazu, a także zwiększyły udział energetyki wiatrowej w produkcji energii elektrycznej, co również zwiększyło presję na notowania.

Niższe ceny gazu pomagają obniżyć koszty produkcji nawozów mineralnych.

Tygodniowe ceny na rynku nawozów

Na światowym rynku nawozów tygodniowe ceny spadły o 1,6% (1,5% w poprzednim tygodniu) na skutek spadku cen nawozów mieszanych (-2,6%) i azotowych (-0,5%). Ogółem ceny w maju spadły o 34,3% w porównaniu do cen z maja 2022 r.

Źródło: graintrade-com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x