piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Aż o 1/4 powinny spaść australijskie zbiory i eksport pszenicy

spot_img

Australia należy do czołowych producentów i eksporterów zbiorów zbóż na świecie. W tym sezonie, to australijska pszenica (obok rosyjskiej) dominuje na rynkach eksportowych i wywiera presję spadkową na ceny. Zmiana wzorca pogodowego z La-Nina, na El-Nino powinna obniżyć produkcję zbóż w Australii w nowym sezonie.

Według USDA korzystne warunki siewów zbóż ozimych w większości australijskich regionów produkcyjnych sprzyjają rozwojowi i wczesnemu wzrostowi pszenicy na sezon 2023/24. Jednak biorąc pod uwagę przewidywane suche warunki w nadchodzących miesiącach, oczekuje się spadku produkcji w porównaniu do ostatnich trzech lat.

Zbiory nadal stosunkowo duże

USDA przewiduje, że australijska produkcja pszenicy spadnie o 10 mln ton do 29 milionów ton w sezonie  2023/24

Jeśli prognoza zostanie zrealizowana, zbiory będą nadal stosunkowo duże. Prognoza eksportu pszenicy na sezon 2023/24 wynosi 23 mln ton, czyli o 7 mln ton poniżej rekordowych szacunków 30 mln ton na sezon 2022/23. Mimo znacznego spadku wskaźnik ten nadal będzie piątym co do wielkości w historii.

ZOBACZ TAKŻE: KE oczekuje rekordowych zbiorów nasion oleistych w UE w tym roku

USDA oczekuje, że zbiory jęczmienia w Australii spadną do 10 mln ton

Australijska produkcję jęczmienia w 2023/24 powinna wynieść 10 milionów ton, co oznacza spadek o 4,1 miliona ton w stosunku do niemal rekordowych zbiorów w sezonie 2022/23. Spadek produkcji wynika z przewidywanego zmniejszenia powierzchni zasiewów i spodziewanych niższych plonów. Eksport jęczmienia z Australii na rok budżetowy 2023/24 szacowany jest na 5 mln ton, czyli o 3 mln ton mniej niż szacunki na rok budżetowy 2022/23. Oczekuje się jednak, że światowy popyt na australijski jęczmień pozostanie stabilny, a kończące się zapasy jęczmienia spadną, aby sprostać prognozowanemu popytowi eksportowemu.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x