sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Amerykanie obniżyli prognozy zbiorów pszenicy w UE, Kanadzie i w Chinach

spot_img

W swoim sierpniowym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) kolejny już raz obniżył swoje oczekiwania światowych zbiorów pszenicy w tym sezonie. Po cięciu o 3,5 mln ton w lipcu, teraz korekta w dół wyniosła 3,3 mln ton do 793,4 mln ton. Co jeśli się sprawdzi będzie ciągle wynikiem lepszym od rekordowych 790 mln ton z sezonu 2022/23. Sierpniowe cięcie prognoz dotyczyło głównie UE, Kanady i Chin (po 3 mln ton od lipca) i zostało częściowo zrekompensowane przez wzrost oczekiwań dla Ukrainy (+3,5 mln ton), Kazachstanu (+1 mln ton). Światowe zbiory pszenicy w sezonie 2023/24 powinny ustanowić nowy rekord, ale produkcja tego zboża obniży się znacząco u dwóch głównych eksporterów. Mowa tu o Rosji i Australii.

W skali roku największy spadek zbiorów odnotować powinna Australia (z rekordowych 40 do 29 mln ton), Rosja (z rekordowych 92 do 85 mln ton). Mniejsze zbiory powinny być w  Kazachstanie (-1,4 do 15 mln ton) i już tylko nico mniejsze niż rok temu zbiory pszenicy oczekiwane są na Ukrainie (-0,5 do 21 mln ton).

Śladem mniejszej produkcji pójdzie też mniejszy niż w tym sezonie eksport z Australii, ale sprzedaż zagraniczna rosyjskiej pszenicy jeszcze wzrośnie (+2 do 48 mln ton) w stosunku do zakończonego sezonu. USDA oczekuje również większego popytu na unijne ziarno na globalnym rynku (+4 mln ton do 38,5 mln ton), co może dać szansę na odbicie w górę cen.

Światowy eksport pszenicy prognozowany jest na 209,4 mln ton (-4,2% – r/r), a Rosja ma odpowiadać za aż 23% tego eksportu.

Wymienione wyżej spadki oczekiwanej produkcji w skali roku powinny zostać z nawiązką zrekompensowane przez dużo lepsze zbiory pszenicy w Argentynie (+5 do 17,5 mln ton), Indiach (z 104 do 113,5 mln ton), USA (+2,3 do 47,2 mln ton), UE (z 134 do 135 mln ton) i u innych mniejszych producentów.

Globalne zużycie pszenicy w sezonie 2023/24 prognozowane jest na 796,1 mln ton (-3,4 mln ton – m/m), co oznacza że przewyższy produkcję – 793,4 mln ton.

Konsekwencją ostatnich zmian prognoz podaży i popytu jest obniżenie o skromne 0,9 mln ton (-4,2 mln ton w lipcu) do 265,6 mln ton oczekiwanych zapasów pszenicy na koniec obecnego sezonu.  Oznaczać to będzie kolejny rok ze spadającymi zapasami pszenicy (-2,7 mln t lub 1,0% – r/r).

Prognoza dla USA

W krajowym bilansie USDA tylko minimalnie przyciął (m/m) produkcję (-0,3 do 47,2 mln ton), ponieważ gorsze niż miesiąc wcześniej szacunki plonów zostały w większości zrekompensowane przez większy areał. Zgodnie z raportem USDA, tegoroczna produkcja pszenicy w Stanach Zjednoczonych będzie o  2,3 mln ton wyższa w stosunku do bardzo słabego 2022 roku. W rezultacie oczekiwane na koniec sezonu zapasy amerykańskiej pszenicy zostały podniesione do 16,8 mln ton (+0,6 mln t od lipca) i powinny o 1 mln ton przewyższyć wynik sprzed roku.

Reakcja rynkowa

Generalnie dane raportu pokrywały się ze wstępnymi szacunkami analityków, dlatego mimo „wzrostowego” charakteru notowania giełdowe spadały. Ceny pszenicy w USA znajdują się pod presją wzrostu prognozy końcowych zapasów w USA i spadku szacunków eksportu.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x