czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Ceny paliw ruszyły w górę po obniżce z początku lutego

spot_img

Konsumenci nadal mogą się cieszy z niskich cen paliw na polskich stacjach, ale ostatni tydzień przyniósł już wyraźny wzrost cen, zwłaszcza benzyn. Według e-Petrol, w środę 9-go lutego 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 5,26 i 5,31 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95 wzrosła o 7 gr/l, a ON podrożał o 3 gr/l. W tym samym czasie cena średnia LPG obniżyła się o 2 grosze na litrze.

Fatalnie wyglądają ceny paliw z punktu widzenia przedsiębiorców, dla których VAT jest neutralny. Ceny hurtowe benzyn zbliżyły się w tym tygodniu do historycznych maksimów z październik i listopada, a diesel nawet ten rekord przebił.

Ceny średnie paliw w detalu: 09-02-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,51 zł/l (+8 gr/l);
• Pb95: 5,26 zł/l (+7 gr/l);

• ON: 5,31 zł/l (+3 gr/l);
• LPG: 2,69 zł/l (-2 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Ceny hurtowe dwóch głównych paliw (bez VAT) wzrosły w tym roku o ok. 40 groszy na litrze !!!

Dużo gorzej wygląda sytuacja na rynku paliw z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy patrzą na ceny netto (VAT zapłacony odliczają od naliczonego przy własnej sprzedaży).

W hurcie, po stabilizacji na niższych poziomach w okresie świąteczno-noworocznym ceny ruszyły w górę w styczniu. Przełom stycznia i lutego przyniósł dalszy wzrost cen paliw (bez VAT). W efekcie od początku roku benzyna 95-oktanów podrożała netto (bez VAT) w hurcie o 40 gr/l, a ON o 41 gr/l. W połowie tygodniu cena hurtowa diesla skoczyła nawet do 5,05 zł/t (netto) i była najwyższa w historii.

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Ropa systematycznie drożeje od 20-grudnia, umacniając się w tym czasie z poniżej 70 do ponad 90 usd/b. Wycena ropy Brent oscyluje od kilku dni w okolicy 93 usd/b i jest najwyższa od 2014 roku. Na szczęście luty przyniósł gwałtowne umocnienie złotego w wyniku czego kurs USD/PLN obniżył się już o blisko 20 groszy i zbliżył się do 3,92 zł. Tańszy dolar zmniejsza wpływ drogiego surowca na ceny paliw w hurcie. Wzrosty cen ropy mogłaby zatrzymać większa podaż surowca na rynku. Stąd bardzo ważne są trwające rozmowy USA z Iranem w celu zawarcia nowego porozumienia nuklearnego, które zdjęłoby embargo na eksport irańskiej ropy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, EIA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x