czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Ceny hurtowe benzyny spadły w maju dużo bardziej niż diesla

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 31-go maja 2024, cena netto litra Pb95 spadła o 2 grosze (-4 gr tydzień wcześniej) i sięga 5,00 zł/l z VAT). W tym samym czasie diesel podrożał o 1 grosz na litrze (+2 gr tydzień wcześniej) do 4,98 zł/l (bez VAT).

Doliczając VAT, różnica w cenie dwóch głównych paliw (ON jest tańszy) spadła do niespełna 3 groszy na litrze (cennik z 31.05.2024).

W maju benzyna taniała w hurcie mocniej niż ON

Od początku maja cena hurtowa diesla obniżyła się o 16 groszy na litrze, a benzyny aż o 32 grosze. Niestety duże przeceny w hurcie bardzo powoli przekładają się na ceny detaliczne paliw. Stacje bardzo wolno obniżają ceny detaliczne naśladując zachowanie sieci stacji PKN Orlen.

Ustabilizowanie cen na rynku hurtowym to efekt trendu bocznego na rynku ropy

W II połowie maja notowania ropy Brent oscylują w przedziale 81 – 85 usd/b w porównaniu do 82 – 84 usd/b w I połowie miesiąca. Oznacza to szeroki trend boczny na rynku ropy po dużej przecenie z przełomu kwiecień/maj.

Ceny ropy poruszają się w rytm doniesień z konfliktu w strefie Gazy i napięć na linii Iran – Izrael. Taka sytuacja prawdopodobnie utrzyma się aż do wyboru nowego prezydenta Iranu (28 czerwca). Kraje OPEC+ mają spotkać się na początku czerwca i zdecydować o poziomie wydobycia w kolejnych miesiącach, co oczywiście może mieć wpływ na ceny.

Od połowy maja złoty waha się powyżej 3,90 zł za usd

Po spadku do około 3,95 zł za dolara w połowie maja, notowania usd/pln poruszają się w trendzie bocznym naśladując zachowanie najważniejszej pary walutowej świata, czyli eur/usd. W piątkowe południe dolar kosztuje ok. 3,94 złotego, korzystając ze wzrostu notowań eurodolara.

Ceny na stacjach PKN Orlen wyznaczają górny pułap dla konkurencji

Wydaje się, że po zmianach w zarządzie PKN Orlen, ceny na stacjach tej sieci należą do najwyższych na danym obszarze terytorialnym i np. w Warszawie od wielu tygodni oscylują w przedziale 6,7-7,0 zł/l benzyny 95-oktanów oraz diesla.

W detalu dwa główne paliwa potaniały o 4 grosze w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 22-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,52 zł/l i 6,55 zł/l. Oznacza to, że cena średnia obu paliw zmalała o 4 grosze na litrze w skali tygodnia.

Warto zauważyć, że rozbieżność cenowa między stacjami jest ostatnio olbrzymia. Np. w Warszawie (też stacje Orlenu) musimy płacić za dwa główne paliwa nieco poniżej 6,8 zł/l, podczas gdy na najtańszych stacja w kraju ceny są dużo niższe. Dla przykładu diesla można kupić nawet za ok 6,1 zł/l (stacja miejska w Chełmie).

Ceny średnie paliw w detalu: 29-05-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,21 zł/l (-4 gr/l);
• Pb95: 6,52 zł/l (4 gr/l);

• ON: 6,55 zł/l (-4 gr/l);
• LPG: 2,75 zł/l (-3 gr/l).

Aktualnie paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023).

Jednocześnie cena hurtowa diesla i cena detaliczna obu paliw jest już wyższa niż rok temu (tabela poniżej).

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent na tle zmian kursu usd/pln:

Marże stacji paliw ze sprzedaży odbiły mocno w górę w tym roku

W połowie 22 tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięgała 44 gr/l dla ON (48 gr/l tydzień wcześniej) i 36 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 37 gr/l). Szczególnie w przypadku diesla, tegoroczne  marże detaliczne zaczynają zbliżać się do rekordu z 2020 roku, kiedy panowała pandemia Covid-19 (stacje marżą nadrabiały mocno zmniejszoną sprzedaż).

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

W 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 grosz/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON była ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw ze sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Były to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x