wtorek, 15 lipca, 2025
spot_imgspot_img

Ceny cukru spadły na świecie najniżej od ponad 4 lat

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Międzynarodowe ceny cukru spadły w czerwcu do poziomu najniższego od kwietnia 2021 roku – wynika z najnowszego raportu FAO. Dane pokazują, że wskaźnik światowych cen cukru FAO wyniósł w czerwcu 103,7 punktu, co stanowi spadek o 5,7 punktu (-5,2 procent) w porównaniu z majem. W stosunku do czerwca 2024 roku wskaźnik cen cukru FAO obniżył się o 13,1 procent.

Indeks światowych cen cukru FAO (wykres)

Przeczytaj również – Światowe ceny masła osiągnęły w czerwcu historyczny poziom

Spadek światowych cen cukru był spowodowany poprawą oczekiwań u głównych producentów

Spadek ten był głównie wynikiem poprawy perspektyw podaży w kluczowych krajach produkujących. W Brazylii, po powolnym rozpoczęciu sezonu, bardziej suche warunki pogodowe przyspieszyły zbiory i przerób, które wraz z większym wykorzystaniem trzciny cukrowej do produkcji cukru spowodowało większą niż oczekiwano produkcję w ostatnich tygodniach i wywiera presję na obniżenie światowych cen cukru.

Dodatkowo, wczesne i ponadprzeciętne deszcze monsunowe, w połączeniu z rozszerzonymi nasadzeniami w Indiach i Tajlandii, poprawiły perspektywy uprawy na sezon 2025/26, co dodatkowo przyczyniło się do spadku światowych cen cukru.

W Polsce ceny cukru wzrosły delikatnie w maju, ale były o ¼ niższe niż rok wcześniej

Dane MRiRW pokazują (kończą się na maju), że krajowe ceny cukru systematycznie spadały od lipca 2023 roku do listopada 2024 roku. W grudniu 2024 roku ceny odbiły w górę (pierwszy raz od kwietnia 2023) z 2113 do 2182 zł/t. W styczniu cena średnia krajowa cukru wzrosła do 2297 zł/t. Od lutego do kwietnia ceny średnie cukru delikatnie spadały by odbić w maju do 2.256 zł/kg. Nadal cena średnia cukru z maja była o 26 procent niższa w skali roku.

Dla porównania, w analogicznym okresie (maj 2024 – maj 2025) światowe ceny cukru spadły o 6,6 procent.

Średnie miesięczne ceny sprzedaży cukru w Polsce (wykres)

Źródło: FAO, MRiRW

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x