piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Całe gospodarstwo w Twojej kieszeni

spot_img

Z wykorzystaniem aplikacji John Deere Operations Center do zarządzania całym gospodarstwem wystarczy smartfon z dostępem do Internetu. Jakie funkcje kryje aplikacja i jak można ją wykorzystać w codziennej pracy.  

Podstawowe założenie aplikacji to oszczędność czasu. A co za tym idzie także oszczędność pieniędzy. Co obecnie dzieje się z naszymi maszynami? Ile paliwa pozostało w baku? Komputer pokładowy wykrył usterkę a operator nie wiele rozumie z komunikatu na ekranie w ciągniku? A co w przypadku dużego gospodarstwa w środku żniw, gdzie na raz pracuje kilka lub kilkanaście maszyn? Czy osoba odpowiedzialna za zarządzanie maszynami musi dzwonić do każdego operatora oddzielnie aby uzyskać potrzebne informacje? Nie, wystarczy że posiada komputer, tablet lub smartfona z zainstalowaną aplikacją Operations Center. Po zalogowaniu się, można łatwo podejrzeć pozycję maszyny i jej aktualne parametry. Wymiana danych pomiędzy kierownikiem siedzącym w komfortowym biurze a operatorem pracującym w równie komfortowej kabinie ciągnika jest również prosta i szybka. Nie potrzebne są tutaj dodatkowe nośniki(np. pamięci USB) bo cały proces odbywa się bezprzewodowo. Dane z komputera ciągnika są przesyłane w czasie rzeczywistym. System umożliwia także przesyłanie danych z sterowników maszyn towarzyszących pracujących w standardzie ISOBUS. Zebrane dane można łatwo wyeksportować(do plików shape, xls lub pdf) lub wydrukować, np. w celu udostępnienia partnerom handlowym lub rozliczenia zlecenia z klientem. 

Zapomnij o notesie!

Operations Center jest stale rozwijane i udoskonalane. Celem wprowadzanych zmian jest ułatwienie codziennej obsługi i wprowadzanie nowych funkcji poszerzających możliwości aplikacji. Jedną z nowości jest cyfrowy dziennik polowy. W dzienniku polowym rejestrowane są informacje na temat operatora, maszyny, pola, klienta, upraw, użytych substancje chemicznych, godzina, data i wiele więcej. Po zakończonej pracy dane są zapisywane w systemie i mogą być odczytywane w dowolnym czasie. Przy pomocy aplikacji można automatycznie tworzyć ewidencję zabiegów ochrony roślin i nawożenia azotem. Po zakończonym sezonie pracy, wszelkie dane o wydajności maszyn, zużytych środkach a także osiągniętych plonach znajdują się w jednym miejscu. Oprócz wydajności maszyn można łatwo porównać plony poszczególnych roślin. Wielkość plonu jest obliczana indywidualnie dla każdego pola. Dane są prezentowane w postaci wykresów słupkowych. Takie zestawienie ułatwia np. dobór odmiany pszenicy najlepiej plonującej w warunkach gospodarstwa. Dokumentacja pracy jest wykonywana co prawda automatycznie ale operator ciągnika lub maszyny musi wprowadzić niektóre dane, np. gatunek wysiewanego zboża, ręcznie. Jeśli wprowadzone informacje są błędne, można je skorygować w dowolnym czasie. Ręczne wprowadzanie danych jest także przydatne w przypadku gdy operator zapomni uruchomić procesu rejestracji danych lub z jakiś powodów komputer nie jest w stanie sam prowadzić tego procesu. Ważnym udoskonaleniem jest także umożliwienie współpracy w standardzie ISOXML. Taki format zapisu pozwala na bezpośredni import danych z terminali Claas, Case IH, New Holland, Fendt Vario, CCI, Kverneland i wielu innych. 

Zarządzanie całą flotą z jednej aplikacji

Do niedawna każdy z czołowych producentów ciągników i maszyn oferował własny system telemetryczny. Obecnie dzięki usłudze DataConnect, dane z systemów Claas, John Deere oraz 365FarmNet można przeglądać niezależnie w każdym z portali. W przyszłości do programu dołączą kolejne firmy. Klient może wybrać preferowaną przez siebie firmową platformę cyfrową, na której wyświetlane będą wszystkie dane. Po nawiązaniu połączenia na ekranie automatycznie pojawią się także informacje o maszynach innych producentów. Pojazdy wyświetlane są z ikonami w kolorach odpowiadającymi poszczególnym markom lub widoczne są w polu informacji ikony. DataConnect nie wymaga dodatkowego sprzętu ani dodatkowych składników oprogramowania i zapewnia bezpieczną obsługę danych. W aplikacji można śledzić: bieżącą pozycję maszyny, historyczną pozycję maszyny, poziom paliwa w zbiorniku, stan maszyny na polu oraz prędkość jazdy maszyny. Zarządzanie flotą może być pomocne także podczas planowania logistyki, np. odbioru ziarna ciągnikami John Deere od kombajnu zbożowego Claas. Do programu zarządzania flotą można włączyć również ciągniki i maszyny nie posiadające systemu telemetrycznego. Do określenia pozycji maszyny będzie wtedy wykorzystywany smartfon operatora. 

A to jeszcze nie koniec

Na targach Agritechnica 2019 firma John Deere zapowiedziała stworzenie rozwiązania mającego na celu skrócenie czasu przygotowania do pracy maszyn. Ta nowa funkcja będzie wkrótce dostępna, a linie odniesienia dla prowadzenia równoległego, dawki wysiewu nasion, mapy aplikacji nawozów i wiele innych będzie można zdefiniować na smartfonie lub w Operations Center. Dane będą automatycznie przesyłane do komputera ciągnika. Po dojechaniu na pole i aktywowaniu przez operatora dalsza praca będzie odbywała się niemal automatycznie. Cały sezon prac polowych będzie można zaplanować z ogromną precyzją. Na zakończenie warto dodać, że wszelkie dane w systemie są bezpieczne. Przesyłane informacje są szyfrowane a o ich udostępnianiu zawsze decyduje użytkownik. 

Do zarządzania całym gospodarstwem wystarczy Smartfon z dostępem do internetu. Fot. firmowe
Usługa DataConnect umożliwia podgląd parametrów maszyn różnych producentów w jednej dowolnie wybranej aplikacji. Fot. firmowe

Źródło: informacja prasowa

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x