sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Byli ministrowie rolnictwa apelują do premiera

spot_img

Rolnictwo przeżywa obecnie jeden z najcięższych okresów w historii. Po dwóch latach pandemii i załamaniu rynku, Ukrainę, spichlerz świata ogarnęła wojna, która konsekwencje ma globalne. Byli ministrowie rolnictwa zjednoczyli się pomimo politycznych niezgodności i zaapelowali do premiera o szybkie działania. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe?

Jan Krzysztof Ardanowski, Artur Balazs, Janusz Byliński, Roman Jagieliński, Jacek Janiszewski, Jarosław Kalinowski, Jerzy Józef Pilarczyk, Marek Sawicki, Andrzej Śmietanko oraz Adam Tański złożyli wspólny apel aby zwrócić uwagę, że konsekwencją oprócz niewyobrażalnych ludzkich tragedii, śmierci wielu obywateli wolnego państwa – Ukrainy, a także jej strat gospodarczych i katastrofy humanitarnej narodu ukraińskiego, jest również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata.

Zdaniem ministrów w obliczu znaczącego, a niewykluczone, że całkowitego ograniczenia eksportu zbóż i innych surowców rolnych z Ukrainy, z powodu embarga oraz olbrzymich podwyżek cen środków do produkcji rolnej, takich jak np. nawozy mineralne, paliwa, energia elektryczna i gaz, a także zależnych od energii produktów i usług, pojawia się znacząca presja na wzrost kosztów produkcji żywności. 

„Zagraża to zarówno stabilności dochodów rolniczych, jak również zapewnieniu odpowiedniej wielkości produkcji rolnej, od której zależy bezpieczeństwo żywnościowe Polski.” – czytamy w apelu. 

Należy wstrzymać wdrażanie Zielonego Ładu!

Aby poradzić sobie z kryzysem ministrowie proponują rozważenie kształtu zarówno polityki rolnej krajowej, jak i unijnej, a także zredefiniowania głównych celów, jakie były dotąd stawiane. Ich zdaniem konieczne będzie zatrzymanie wdrażania Zielonego Ładu w całej Unii. Argumentem, jest zawarte w strategii, nadmierne,  nie wynikające z zapotrzebowania rynkowego zastosowanie rolnictwa ekologicznego. Wzbudzają one  obawy związane ze spadkiem wydajności, a tym samym produkcji. 

„Odpowiedzią na ograniczenia zawarte w Zielonym Ładzie, jak również na niewyobrażalny wzrost cen nawozów azotowych może być bezpieczna technologia mikrobiologicznych produktów nawozowych, stosowanych zarówno w zastępstwie nawożenia azotowego, jak i wspomagająca ochronę roślin, która nie wywiera negatywnego wpływu na efektywność produkcji i ochronę środowiska.” – ostrzegają ministrowie. 

Tarcza antyputinowska powinna uwzględniać rolników 

W ocenie ministrów rząd powinien jednoznacznie ustalić priorytety dotyczące wsparcia uwzględniając rolę gospodarstw towarowych w zapewnieniu taniej i dobrej jakościowo żywności i skupić się na rozwiązaniach, które będą zapewniały ochronę także tej grupie gospodarstw i nie spowodują ich wykluczenia z planowanego wsparcia. Ponadto ministrowie zwracają uwagę na planowane działania WPR. Aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe potrzebne jest wsparcie inwestycji wpływających na efektywność i obniżenie kosztów produkcji

Potencjał OZE gospodarstw rolnych 

W obliczu decyzji zmierzających do jak najszybszego trwałego uniezależnienia się energetycznego od Federacji Rosyjskiej koniecznie należy uwzględnić potencjał, jaki mają gospodarstwa rolne w odniesieniu do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Inwestycje w tym obszarze również powinny znaleźć się w grupie najintensywniej wspieranych w ramach środków unijnych i krajowych.

Musimy polepszyć dostępność wody 

Z uwagi na pogarszającą się sytuację klimatyczną, skutkującą w szczególności niedoborami wody na cele rolnicze ministrowie apelują o intensyfikację i zmodyfikowanie działań wspierających inwestycje, związane z retencją na obszarach wiejskich oraz z nawodnieniami w rolnictwie, ponieważ dotychczasowe działania nie przyniosły oczekiwanych efektów. Uzyskanie nawet kilkunastoprocentowej poprawy w zakresie dostępności wody na cele rolnicze będzie skutkowało poprawą wydajności przy ograniczeniu zużycia nawozów.

„Apel ten podyktowany jest troską o przyszłość i bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i wynika z naszych wieloletnich doświadczeń w sprawowaniu urzędów publicznych, i działań na rzecz polskiej racji stanu. Uważamy, że w obecnej sytuacji, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych, powinniśmy wszyscy skupić się na poszukiwaniu rozwiązań zmierzających do zapewnienia szerokorozumianego bezpieczeństwa naszego kraju i jego mieszkańców.” – czytany na koniec apelu. 

Szczegółowe dyskusje o propozycjach rozwiązania problemów zasygnalizowanych w opisanym wystąpieniu planowane są w ramach: XXI Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa z udziałem byłych ministrów rolnictwa, który odbędzie się w Warszawie w dniach 27-28.04.2022 oraz Europejskiego Forum Rolniczego, które odbędzie się w Warszawie w dniach 29-30.06.2022.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x