W poniedziałek rolnicy w Brukseli przeprowadzili protest, podczas którego kilkaset traktorów wtargnęło do europejskiej dzielnicy. Doszło do starć z policją, a nawet użycia armatek wodnych.
Rolnicy starli się z policją w stolicy Belgii
W poniedziałek w Brukseli rolnicy zorganizowali masowy protest, wjeżdżając setkami traktorów do dzielnicy europejskiej. Starcia z policją były nieuniknione, a sytuację skomplikowało wezwanie policyjnych posiłków.
#Bruxelles #Brussels #ProtestRolników #GeneralStreik
— 🇵🇱MirAS (@Mir__AS) February 26, 2024
Tymczasem teraz w Brukseli.
Rolnicy przebijają policyjne zapory.
Zielony ład najpierw upadnie, a potem cała Unia Europejska. pic.twitter.com/FbvULYBWBE
Demonstranci podpalili opony przed policyjnymi blokadami w okolicy Ronda Schumana, gdzie znajdują się siedziby instytucji unijnych. Część traktorów zdołała przedrzeć się przez blokady, nawet omijając jeden ze szlabanów, który nie uwzględniał ścieżki rowerowej i chodnika dla pieszych. To pozwoliło traktorom skierować się w stronę Ronda Schumana, blokując dostęp do tej ważnej części miasta.
Protest eskalował gdy protestujący rolnicy zaczęli rzucać w siły porządkowe petardami. Belgijscy media informują, że w odpowiedzi na agresję, policja zdecydowała się na skierowanie posiłków do obszaru protestu. W związku z zamieszkami, stacja pod Rondem Schumana została zamknięta, a pociągi nie zatrzymywały się na tym obszarze.
Breaking News: Street battles between farmers and their supporters are now underway in the heart of Brussels and within striking distance of the EU headquarters.
— Jim Ferguson (@JimFergusonUK) February 26, 2024
Water cannon have been deployed as Police have been ordered by globalists to take measures to crush the protests.… pic.twitter.com/1RO7DaTRPc
Dlaczego rolnicy protestują?
Akcja protestacyjna została zainicjowana przez europejską organizację Via Campesina (ECVC), reprezentującą interesy małych i średnich przedsiębiorstw rolniczych. Jednym z głównych postulatów organizacji jest wycofanie się Unii Europejskiej z umów o wolnym handlu, które zdaniem rolników negatywnie wpływają na ich sytuację.
źródło: INTERIA