niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

BREXIT: Potrzeba błyskawicznej reakcji by uniknąć chaosu na granicy

spot_img

Łańcuch rolno-spożywczy UE wydał wspólne oświadczenie gdzie podziękował stronom za przeprowadzone rozmowy w celu pojednania myśli. W liście otwartym zostały  przedstawione działania, których natychmiastowe podjęcie jest konieczne w celu uniknięcia chaosu na graniach od 1 stycznia. Przedstawiciele związków w oświadczeniu wezwali władze do trzymania pieczy nad sprawami rolno-spożywczymi w nadchodzącym tygodniu i do opracowania skutecznej fazę przejściowej od 1 stycznia 2021 r. do ostatecznego pełnego wdrożenia nowych zasad handlu.

Nie ma miejsca na potknięcia

Nadchodzące miesiące będą sprawdzianem dla handlu między UE a Wielką Brytanią. Transportowane towary szacowane są na około 48 miliardów euro dlatego tak ważne jest aby dopilnować skutecznego wdrażania nowych zasad handlu. Co prawda Komisja Europejska posiada protokół zarządzania kryzysowego, obejmujący bezpośrednią komunikację z operatorami łańcucha rolno-spożywczego, jednak nawet małe potknięcie może okazać się znacznym fiasko do którego nie można dopuścić. Brak szybkiego działania doprowadzi do większego chaosu na granicach i zakłóceń w łańcuchu dostaw, które nie tylko zagrażą tysiącom miejsc pracy, ale wpłyną na dostawy przystępnych cenowo produktów rolno-spożywczych.

Jakie działania mogą usprawnić nowe zasady handlu?

Biorąc pod uwagę, że sektor rolno-spożywczy będzie jednym z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami Brexitu, przedstawiciele Copa Cogeca wysunęli listę z wdrożeniami dzięki którym skutki nie będą aż tak odczuwalne. Proponowane praktyki prezentujemy poniżej:

– opracowanie skutecznej fazy przejściowej od 1 stycznia 2021 r. do ostatecznej formy 
pełnego wdrożenie nowych zasad handlu.

-zapewnienie zasobów ludzkich, technicznych i finansowych do wdrożenia i egzekwowania nowych środków celnych i sanitarnych i fitosanitarnych (SPS).

– upewnienie się, że nowe zasady są jasne do interpretacji i egzekwowania, w celu zapewnienia przewidywalności biznesu.

– nakreślenie nowego charakteru łańcucha rolno-spożywczego i zachowanie ekologicznych pasów ruchu wraz z innymi środkami celnymi, które zostały z powodzeniem zastosowane podczas Covid-19 w celu przyspieszenia transgranicznego transportu produktów rolno-spożywczych.

– opracowanie i rozpowszechnianie przyjaznych dla biznesu wskazówek, aby umożliwić lepsze planowanie i gotowość.

– szybkie rozdzielenie unijnej rezerwy dostosowawczej o wartości 5 mld euro, zwłaszcza dla MŚP, rolników, spółdzielni rolniczych i handlowców, którzy już cierpią z powodu wpływu Covid-19. Szczególnie ważne jest przy tym zapewnienia bezpieczeństwa zatrudnienia pracowników sektora rolno-spożywczego.

– zapewnienie stałego, formalnego kanału komunikacji dla operatorów łańcucha rolno-spożywczego z Komisją Europejską i władzami krajowymi w celu zgłaszania problemów i opracowywania  rozwiązań, gdy pojawią się w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

– ponieważ Irlandia Północna pozostaje częścią jednolitego rynku, należy zwrócić szczególną uwagę  na handel produktami między Wielką Brytanią a Irlandią Północną w celu utrzymania integralności jednolitego rynku.

źródło:copa-cogeca.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x