sobota, 24 lutego, 2024

Branża maszyn i urządzeń rolniczych jeszcze nie traci nadziei

spot_img

Na przełomie września i października 2021 roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła kolejne cykliczne badania dotyczące obecnej i przewidywanej koniunktury w branży. Analiza wykazała, że w grupie  przedsiębiorców zajmujących się obrotem maszynami i urządzeniami rolniczymi, nadal panują dobre nastroje dotyczące obecnej i przyszłej koniunktury. Poważne obawy budzą natomiast min. administracyjne zmiany w prawie.

Pandemiczny kryzys za nami?

W chwili obecnej o niepewności i obawach związanych z pandemią koronawirusa, które bardzo mocno odbiły się na wyniku indeksu z wiosny 2020 roku możemy już zapomnieć. Dobra sprzedaż w 2020 roku i jej kontynuacja w roku 2021 znaczenie poprawiły nastroje wśród przedsiębiorców. Pierwsze przesłanki powracającego optymizmu pojawiły się w badaniu przeprowadzonym w marcu br. Już wówczas widać było, że przedsiębiorcy oczekują dobrych wyników i optymistycznie patrzą na najbliższe miesiące. Natomiast obecnie mamy do czynienia z kontynuacją tego trendu.

Lekka obniżka barometru

Obecny wynik tzw. barometru nastrojów jest niemal identyczny z tym sprzed pół roku. Wówczas jego wartość wynosiła 0,82, a obecnie 0,72. Jak wyjaśniają specjaliści z PIGMiUR, ten niewielki spadek wskazania spowodowany jest wzrostem negatywnych odpowiedzi badanych przedsiębiorców na pytania dotyczące oceny podejścia administracji państwowej do prowadzenia działalności gospodarczej. Powodem tego rodzaju reakcji są zapewne obawy związane z propozycjami zmian w prawie podatkowym. Druga przyczyna to duża niepewność co do tego, jakie konkretnie zmiany czekają przedsiębiorców w nowym roku. 

Nieprzychylna postawa władz?

Dodajmy, że teraz nieco ponad 47% przedsiębiorców twierdzi, że warunki tworzone przez administrację państwową zdecydowanie przeszkadzają w prowadzeniu biznesu. Natomiast pół roku wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 28% przedstawicieli firm biorących udział w badaniu 

Zmiany widać również w zakresie przewidywań dotyczących  przyszłej koniunktury i sprzedaży we własnych firmach. Jeżeli chodzi o koniunkturę w branży, cześć przedsiębiorców już przewiduje jej pogorszenie. Wzrost wyników, szczególnie w przypadku odpowiedzi: „raczej się ona pogorszy”, jest znaczący w stosunku do wyników sprzed pół roku. Obecnie 24% przedsiębiorców przewiduje, że koniunktura w niewielkim stopniu się pogorszy – wcześniej tego rodzaju opinię wyrażało jedynie 14% ankietowanych przedsiębiorców.

Branżowcy chcą inwestować!

Wyraźny wzrost optymizmu widać natomiast w odpowiedziach dotyczących planowanych inwestycji. Zdecydowanie większy odsetek przedsiębiorców planuje w najbliższym czasie inwestycje, niż jeszcze pół roku temu. W marcu odpowiedzi: „Tak, planuję znaczne inwestycje” udzieliło 22,45 % badanych przedsiębiorców, a w październiku 24,56 %. W tym samym okresie z 38,78 % do 45,61 % wzrósł odsetek przedsiębiorców planujących niewielkie inwestycje. Z 6,12 % do 12,28 % wzrosła liczba przedsiębiorców zamierzających zrezygnować z planowanych wcześniej inwestycji. A z 32,65 % do zaledwie 17,54 % zmalała grupa przedsiębiorców z branży maszyn i urządzeń rolniczych, którzy nie planowali i nie planują żadnych inwestycji. 

Indeks nastojów w branży

Przywołany w tekście tzw. barometr stanowi wypadkową badania i jest współczynnikiem obrazującym nastroje w branży. Jeśli osiągnie on wartość niższą od zera świadczy to o przewadze nastrojów negatywnych i pesymistycznych. Tym razem jednak, przy wartości 0,72, po raz kolejny, mamy do czynienia z przewagą odpowiedzi pozytywnych. Indeks ma zatem wartość dodatnią. Oznacza to, że wśród przedsiębiorców dominują pozytywne oczekiwania. Choć nadal ich przewaga nie jest znacząca. Jednakże analitycy PIGMiUR pocieszająco stwierdzają, że przedsiębiorcy branży maszyn i urządzeń rolniczych nadal z optymizmem patrzą w przyszłość.

Źródło: PIGMiUR
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x