wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Błędy we wnioskach dobrostanowych – rolnicy mogą je skorygować do 5 lutego

spot_img

Aż 70% rolników popełniło błędy we wnioskach dobrostanowych, które wykluczyły ich z otrzymania premii – wynika z analizy danych Ministerstwa Rolnictwa.  W odpowiedzi na ten problem, Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia. Rolnicy mają szansę na poprawę – do 5 lutego 2024 roku, mogą skorygować swoje błędy w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ Plus).

Wiele błędów związanych jest z brakiem określenia kierunku hodowli zwierząt

Analiza danych przeprowadzona przez resort rolnictwa ukazuje, że w 2023 roku, pierwszym roku wdrażania płatności dobrostanowych dla bydła rzeźnego, znaczna część z 32 tysięcy ubiegających się rolników nie precyzuje kierunku użytkowania zwierząt lub popełnia błędy w tym zakresie.

Wariant Dobrostan opasów ekoschematu Dobrostan Zwierząt skierowany jest do rolników, którzy realizują podwyższone warunki chowu bydła przeznaczonego do produkcji mięsa. Wiele błędów związanych jest z brakiem określenia kierunku użytkowania zwierząt – czy to mięsnego, mleczno-mięsnego, czy opasowego.

Rolnicy będą mogli wprowadzić korektę we wnioskach

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który ma na celu uregulowanie warunków i procedur przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt. Projekt ten proponuje wprowadzenie przepisów, które umożliwią rolnikom korektę bądź uzupełnienie w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ Plus) kierunku użytkowania bydła do 5 lutego 2024 roku.

Zmiany w przepisach obejmują również przypadki zwierząt ubitych lub sprzedanych. W sytuacji, gdy zwierzę nie miało określonego kierunku użytkowania w systemie IRZ, a rolnik złożył wniosek o płatność dobrostanową w 2023 roku, proponuje się przyznanie płatności w ramach wariantu „Dobrostan opasów”. W przypadku sprzedanych zwierząt, rolnik może skorygować sytuację poprzez złożenie oświadczenia o opasaniu bydła w gospodarstwie do czasu sprzedaży.

źródło: Małopolska Izba Rolnicza

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x