czwartek, 22 lutego, 2024

Bezpieczeństwo żywnościowe. Polska sobie poradzi, inne kraje już nie

spot_img

Rosnące ceny energii i paliw oraz zachwiane dostawy zbóż ze wschodu przekładają się na wzrost cen produktów spożywczych. Jednak jak powiedział Jerzy Buzek podczas Europejskiego Forum Rolniczego 2022, głód Europie nie grozi ale plany wobec zmian w rolnictwie muszą obrać inną drogę. 

IV Europejskie Forum Rolnicze

Wydarzenie odbyło się 30 czerwca, a jego głównym celem było omówienie najistotniejszych wyzwań stojących obecnie przed polskim i europejskim rolnictwem. Czołowi politycy i eksperci, którzy  uczestniczyli w wydarzeniu organizowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion, nie mają wątpliwości, że największy wpływ na sektor rolniczy w najbliższych miesiącach, a nawet latach będzie miała sytuacja w Ukrainie i rosyjska agresja na ten kraj.

Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, b. premier RP wskazał wydarzenia, które w ostatnich latach i miesiącach najbardziej dotknęły gospodarkę i rolnictwo w Polsce i Europie, a których konsekwencje będą miały charakter długofalowy. To zagrożenia wywołane zmianami klimatu, powodujące nieprzewidywalne i tragiczne dla rolników skutki, pandemia, która doprowadziła do osłabienia gospodarki europejskiej, a przede wszystkim – agresja Rosji na Ukrainę. Wydarzenia te mają wpływ na nasze bezpieczeństwo, jednak w opinii Jerzego Buzka głód Europie nie grozi. 

Najbardziej ucierpią kraje Bliskiego Wschodu i Afryka

Również Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE jest podobnego zdania. Jak zapewnił w krótkim okresie czasu nie ma bezpośredniego zagrożenia żywnościowego dla Polski i UE z powodu wojny w Ukrainie. Zagrożenie to istnieje natomiast na poziomie światowym, głównie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Zielony Ład a bezpieczeństwo żywnościowe

W opinii Franza Fischlera, komisarza UE ds. rolnictwa w latach 1995-2004, Europa dysponuje wystarczającą ilością żywności, aby zapobiec ryzyku głodu w naszej części świata. 

Z drugiej strony jednak kraje europejskie nie będą w stanie zrównoważyć strat poniesionych przez Ukrainę w zakresie produkcji rolnej. W zaistniałej sytuacji, były komisarz proponuje aby dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej dla sektora rolnictwa zostały poddane rewizji śródterminowej. Jego zdaniem należy w nich uwzględnić zarówno konieczność działania na rzecz zapobiegania dalszym zmianom klimatu, które najbardziej dotykają właśnie rolnictwo, prowadząc do coraz większych strat w produkcji rolnej, jak i bezpieczeństwo żywnościowe krajów UE.

Żywności nie zabraknie ale trzeba się liczyć z tym, że będzie droga

Palącym obecnie problemem jest także redukcja zużycia nawozów i ich wysoka cena, które wpływają na ograniczenie produkcji. Artur Balazs, przewodniczący Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i były minister rolnictwa wskazał na potrzebę rozłożenia w czasie tego procesu w celu uniknięcia kryzysu żywnościowego, który będzie miał negatywny wpływ na życie ludzi w wielu regionach świata, np. w Afryce.

 “Głód nie stanowi zagrożenia dla Europy, ale z pewnością będziemy mieć do czynienia ze znaczącym wzrostem cen żywności i mniejszą jej dostępnością.” – mówił były minister.

Z uwagi na powyższe konieczne jest rozwiązanie kwestii eksportu zboża z Ukrainy. Zadanie to musi wziąć jednak na siebie Komisja Europejska, a nie wyłącznie państwa graniczące z Ukrainą.

Co z transportem zboża z Ukrainy przez Polskę?

W trakcie debaty poświęcono także uwagę barierom w odbiorze zbóż z Ukrainy – zarówno pod względem ilościowym, jak i technicznym, w tym infrastrukturze, która jest niezbędna do przeprowadzenia tego procesu: magazynowania ukraińskich surowców rolnych, oraz rosnącym cenom żywności w poszczególnych krajach. Henryk Kowalczyk podkreślił, że w chwili obecnej nie możemy doprowadzić do obniżenia produkcji w Unii Europejskiej z powodu istotnego spadku plonów w Ukrainie. Upatruje się w tej sytuacji szansy dla UE, by stać się spichlerzem dla świata, ponieważ zapotrzebowanie na żywność globalnie będzie rosło. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem rolników….

źródło: EFRWP

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x