sobota, 24 lutego, 2024

Bez kobiet wieś nie przetrwa!Nowa kadencja Rady przy Ministrze

spot_img

Dziś, 8 marca 2022 r., Wicepremier, a zarazem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk dokonał uroczystego wręczenia Aktów powołania do Rady Kobiet przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na nową 3-letnią kadencję. 

Wysokiej klasy specjalistki!

– Obecnie w rolnictwie i na obszarach wiejskich kobiety odgrywają coraz ważniejszą rolę – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Wicepremier Henryk Kowalczyk. – Wiele z nich jest rolniczkami, innowatorkami, społeczniczkami, samorządowcami i często też wysokiej klasy specjalistkami pracującymi na ważnych dla polskiego rolnictwa stanowiskach. Panie zdobywają ogromne doświadczenie i wiedzę. Śmiało można więc powiedzieć, że bez ich udziału nowoczesna polska wieś i polskie rolnictwo nie miałyby racji bytu. Nie mogłyby się rozwijać. Dlatego też tak ważna jest rada, do której akty powołania dziś wręczamy. Ujmę rzecz następująco: potencjału, wiedzy i obiektywnego, fachowego podejścia, związanych z rolnictwem pań, po prostu nie można zmarnować!     

Skład nowej Rady Kobiet

Na stanowisko Przewodniczącej Rady Kobiet przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołano Sekretarz Stanu w MRiRW Annę Gembicką. Sekretarzem Rady została natomiast Natalia Latocha, Zastępca Dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW. W skład Rady Kobiet weszły też: Aleksandra Hadzik – Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Halina Szymańska – Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Małgorzata Gośniowska – Kola – p.o. Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Katarzyna Boczek – Zastępca Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Katarzyna Saks – Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Teresa Hałas – Posłanka na Sejm RP i Przewodnicząca NSZZ Solidarność RI; inspektor sanitarny Barbara Gładysz, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka i Pierwsza Wiceprezydent COGECA Agnieszka Maliszewska, Justyna Rupniewska (społeczniczka KGW z Gminy Końskie), Danuta Kędziorska-Cieszyńska (Wójt Gminy Brzozie), Dorota Jamrozy (Kierownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego), Agnieszka Sendor (Rolniczka, Hodowca Pstrągów), Maria Sikorska (dziennikarka branżowa), Ewa Maria Słodyczka (KGW Kościelisko), Elżbieta Szumska (Sołtys Sołectwa Ciemnoszyje), Beata Szymańska (KGW Zaborowo) i Anna Węgłowska (Kierownik placówki KRUS w Iławie).

Na początek: Pomoc Ukrainie!

Członkinie Rady Kobiet przy Ministrze Rolnictwa, w trakcie swej obecnej 3-letniej kadencji, będą się zajmować: analizą bieżącej sytuacji i identyfikowaniem problemów kobiet na obszarach wiejskich, podejmowaniem i rekomendowaniem inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich, realizacją zadań na rzecz aktywizacji kobiet zamieszkujących na wsiach oraz przeciwdziałaniem przejawom dyskryminacji kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kobiet niepełnosprawnych. Rada będzie też podejmować akcje społeczne, organizować szkolenia, debaty i konferencje, wspierać programy oraz kampanie podnoszące świadomość w zakresie praw kobiet. Gremium ma też rekomendować działania służące promowaniu dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności, a także dziedzictwa i kultury wsi.

Dodajmy, że już pierwszego dnia nowej kadencji, zaraz po uroczystości wręczenia aktów powołania, Rada Kobiet w nowym składzie zebrała się na roboczym spotkaniu, podczas którego podjęto palącą i trudną kwestię organizacji wsparcia dla przybywających do Polski obywateli objętej wojną Ukrainy. 

Źródło i foto: MRiRW

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x