Uciążliwe badania techniczne
Obowiązujące przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony są bardzo uciążliwe dla rolników, ponieważ często muszą oni pokonywać swoimi wolnobieżnymi pojazdami nawet kilkadziesiąt kilometrów do najbliższej okręgowej stacji kontroli. W ten sposób następuje niepotrzebne zużycie paliwa przez rolnika oraz spowolnienie ruchu drogowego względem innych pojazdów.
W lutym 2018 roku Krajowa Rada Izb Rolniczych, w imieniu środowiska rolniczego wystąpiła do ministra infrastruktury z postulatem przywrócenia możliwości przeprowadzania badań ciągników i przyczep w podstawowych stacjach kontroli pojazdów bądź stworzenia prawnej możliwości przeprowadzenia badania poza stacją, np. w gospodarstwie rolnika.
Pozytywna odpowiedź
Postulaty zostały przyjęte pozytywnie i w Ministerstwie trwają zaawansowane prace na zmianą ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany dotyczą tworzenia warunków do prowadzenia badań technicznych ciągników i przyczep rolniczych „w infrastrukturze innej niż stacja kontroli pojazdów”. Aby móc posiadać prawo do przeprowadzania takich badań, stacje będą musiały spełniać określone wymogi, które zostaną ustalone przez ustawodawcę. Ma to przede wszystkim wpłynąć na zachowanie odpowiedniego standardu badania, a to z kolei ma być warunkiem utrzymania ciągników i przyczep w dobrym stanie technicznym, co będzie gwarantować ich bezpieczne użytkowanie.
Ułatwienie rolnikom dostępu do badań technicznych będzie miało korzystny wpływ na poziom bezpieczeństwa, przede wszystkim dla użytkowników tych pojazdów.
fot. firmowe