niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

spot_img

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa Wizja Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Wizja z ocenami wpływu

– Chociaż szczegóły tego ważnego dokumentu zostaną ujawnione dopiero za 4 miesiące, to ja już teraz zdradzę że unijna wizja rozwoju zawierać będzie także wymóg dotyczący przygotowania analiz oddziaływania konkretnych inwestycji na rolnictwo – zdradza Komisarz Janusz Wojciechowski. – Dotyczyć to będzie planowania większych inwestycji takich jak: lotniska, autostrady, obwodnice, centra logistyczne i tym podobne. Zauważyłem bowiem, że temat ten pomija się w przypadku przygotowań do tego rodzaju inwestycji. Zwraca się uwagę na oceny oddziaływań na środowisko, a oddziaływanie na rolnictwo nie jest analizowane. Dlatego osobiście podjąłem inicjatywę w tym kierunku.

Rolnik zyska dokument

 Tego rodzaju planistyczne rozwiązanie ma być pomocne np. w przypadkach gdy rolnik prowadzi działalność nastawioną na wytwarzanie produktów rolno-spożywczych wysokiej jakości w zgodzie z unijnymi kryteriami ekologicznymi, a planowana autostrada czy obwodnica, z uwagi na możliwe zanieczyszczenia, czy też przerwanie naturalnych ciągów transportowych, negatywnie wpływać będzie na produkcję i pracę rolnika. Nie wiadomo jeszcze jaką rangę będą miały tego rodzaju analizy. Bez wątpienia jednak będzie to postęp w stosunku do stanu obecnego. Choćby dlatego, że poszkodowany czy zaniepokojony rolnik będzie mógł odwołać się do konkretnego dokumentu zawierającego potwierdzenie jego oceny. 

Dialogi Obywatelskie

Przypomnijmy, że czwartkowa wideokonferencja odbyła się w ramach Dialogów Obywatelskich organizowanych przez Komisję Europejską i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. 
 
Źródło: Komisja Europejska, KSS
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x