środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Atak zimy w USA podbija ceny giełdowe zbóż

spot_img

Notowania giełdowe zbóż i rzepaku mocno odbiły w górę w minioną środę (21.12.2022) i na tych podwyższonych poziomach utrzymują też w piątek. Wspomniane odbicie nastąpiło po kilkudniowej konsolidacji w okolicy wielomiesięcznych minimów notowań zbóż i blisko rocznego dołka w przypadku rzepaku.

korytarz zbożowy

Impulsem do wzrostu cen były prognozy ekstremalnie niskich temperatur w USA (przekroczą -20 stopni Celsjusza), które sięgną aż do południowych obszarów Stanów Zjednoczonych, gdzie pszenica ozima nie jest chroniona pokrywą śnieżną. Straty wydają się nieuniknione, szczególnie w sytuacji bardzo złej kondycji upraw pszenicy ozimej przed zimą (tylko nieco ponad 30% oceniono na dobry/doskonały). Jednak o skali potencjalnych strat dowiemy się dopiero wiosną.

W Paryżu najbliższy kontrakt na unijną pszenicę wybił się z kilkudniowej konsolidacji (nieco powyżej 280 eur/t) do około 290 eur/t.

Kukurydza podrożała o 10 euro do ok. 305 eur/t. Rzepak umocnił się o około 15 euro do poziomu 570 eur/t.

Ostatni raz podobny wzrost cen miał miejsce na przełomie października i listopada, kiedy to Rosja wycofała się na kilka dni z respektowania „umowy zbożowej”.

Ceny unijnego rzepaku utrzymały w ostatnich dniach wsparcie z szybkiego umacniania się cen ropy naftowej, która powróciła do najwyższego poziomu od początku miesiąca, po gwałtownym spadku amerykańskich zapasów w zeszłym tygodniu. Dodatkowo, powrót suchej pogody w Argentynie ożywia także obawy o utratę potencjału produkcji soi w tym kraju w 2023 r. Kolejnym ewentualnym czynnikiem prowzrostowym dla całego rynku olejów pozostaje również ryzykopowodzi w Malezji (drugi producent oleju palmowego na świecie).

Notowania pszenicy w Paryżu:

Notowania kukurydzy w Paryżu:

Notowania rzepaku w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: Eurnext-Paryż, www.ewgt.com.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x